XI Światowe Spotkanie z Kulturą Romską

cyganiePrzed laty w Parku Wilsona w Poznaniu (był okres, że funkcjonował pod nazwą – im. Kasprzaka), wiele się działo. Muszla koncertowa autentycznie żyła, a artyści z okazji różnych wydarzeń bawili publiczność miasta. Potem nastąpił okres, w którym jeden z najpiękniejszych parków był jakby zapomniany i niewiele imprez było tu lokowane.

I wreszcie stało się! 26 sierpnia w parku rozbrzmiewała muzyka cygańska, a właściwie romska, albowiem tak należy obecnie ją nazywać, choć nie wiem dlaczego i komu przeszkadza nazywanie tego typu kultury – cygańską? W Muszli Koncertowej Parku przez wiele godzin odbywał się koncert, w którym wzięło udział kilka grup romskich. W Koncercie wystąpili:

PERŁA I BRACIA – zespół wokalno – instrumentalno – taneczny. Specjalizujący się w wykonywaniu oryginalnej muzyki romskiej. Liderka Zespołu, której romskie imię brzmi Perła, wraz z mężem, wyszukuje, zapisuje, aranżuje wiele utworów charakteryzujących się korzeniami romskimi.

Zespół ROMANCA – wspaniali młodzi artyści, tryskający żywiołową energią, wykonujący tradycyjną muzykę romską na klasycznych instrumentach. Komponują własne utwory – wiele z nich stało się przebojami telewizyjnymi i radiowymi (np. „Życie jest chwilą”). W Zespole wystąpiły piękne, uzdolnione tancerki i wokalistki. Lider Zespołu – Roland Bilicki – wywodzi się z rodu o silnych tradycjach muzycznych. Komponuje, rewelacyjnie gra na skrzypcach i na gitarze oraz śpiewa. Muzyka tego Zespołu porywa do tańca.

LIZA, która wykonywała nie tylko romanse rosyjskich Romów, ale także muzykę Romów bałkańskich, własne kompozycje i znane przeboje muzyki cygańskiej.

Cudowna atmosfera i wyjątkowość artystów, którzy niejednokrotnie żywiołowo i w sposób jedynie dostępny dla nich, bawili publiczność, tworząc jednocześnie wyjątkowe widowisko muzyczne. Wielu widzów zachwyconych występem, spontanicznie przyłączyło się do wspólnej zabawy i wraz z artystami nie tylko śpiewali, ale i próbowali pląsać w rytm muzyki. Nieobecni – niech żałują…

Tekst i Foto: Roman Szymański