Wielkie święto poznańskich seniorek i seniorów

Koniec września to jednocześnie początek dziewiątej edycji imprezy „Senioralni. Poznań”. Centrum Inicjatyw Senioralnych po raz kolejny wraz z partnerami – instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi – przygotowało mnóstwo ciekawych wydarzeń dedykowanych najstarszym mieszkańcom Poznania.

Senioralni_2019_post

„Senioralni” to cykl wykładów, warsztatów, koncertów i drzwi otwartych w przeróżnych miejscach posiadających ofertę skierowaną do seniorów. Inauguracja tegorocznej imprezy odbędzie się w sobotę 28 września o godz. 11.00 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Tego dnia Prezydent Poznania tradycyjnie przekaże seniorom i seniorkom klucze do bram miasta. Wręczone zostaną kolejne certyfikaty w ramach akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. Po części oficjalnej odbędzie się koncert Krystyny Giżowskiej „W drodze do Fontainebleau, czyli witamy polską złotą jesień”. Na scenie wystąpi też Bartosz Kuczyk. W programie również pokaz tańca w wykonaniu Mariny Ostapei. W trakcie inauguracji będzie można wyrobić Poznańską Złotą Kartę oraz zagłosować na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Centrum Medyczne Synexus, partner główny jesiennego cyklu wydarzeń, zaprosi seniorów do udziału w bezpłatnych badaniach kontrolnych, z których będzie można skorzystać przez cały czas trwania „Senioralnych”.

„Senioralni” potrwają w tym roku do 11 listopada. Przez 6 tygodni w Poznaniu odbędzie się ponad 180 wydarzeń. Seniorzy znów będą mieli okazję zajrzeć do miejsc znanych, ale też mniej oczywistych – odbędą się oprowadzania po ekspozycjach poznańskich muzeów i galerii. Będzie można zobaczyć od kuchni redakcje telewizji i poznać teatralne kulisy. W programie znalazło się też sporo wykładów, seansów filmowych, lekcji języków obcych oraz spotkań z ekspertami na temat emerytury czy rynku pracy. Seniorzy będą mogli wziąć udział w specjalnej ekolekcji, spotkaniu na temat jakości powietrza w Poznaniu, spacerze cyfrowym i Debacie Pokoleń. Będzie też coś dla tych z zacięciem artystycznym, czyli warsztaty dziergania oraz robienia czapek i maskotek na drutach, wypalania w drewnie oraz kurs portretowy. Piszący będą mogli wziąć udział w spotkaniu Klubu Literackiego Seniora. Nie zabraknie też muzyki – seniorzy wysłuchają m.in. koncertu papieskiego oraz koncertu akordeonowego. Stawiających na dobrą nutę z pewnością ucieszy też potańcówka, a lubiących rywalizację – wieczorek gier planszowych. Okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami będzie z kolei pokaz mody Fashion 60+. Tradycyjnie w programie „Senioralnych” znalazło się mnóstwo propozycji na aktywne spędzanie czasu – to zumba, gimnastyka, zajęcia z fizjoterapią, treningi relaksu, joga, a nawet warsztaty nirvana fitness. „Senioralni” będą również świetną okazją do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych m.in. wzroku, słuchu, stóp, wątroby, jelita grubego i pamięci. Drzwi otwarte zorganizują dzienne domy pomocy społecznej, przeróżne stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz seniorów, a Miejska Rada Seniorów zaprosi do udziału w otwartym posiedzeniu. Podczas trwania imprezy seniorzy będą mogli też liczyć na zniżki m.in. w poznańskich teatrach, grotach solnych i na pływalniach.

Po raz kolejny integralną częścią „Senioralnych” będą targi VIVA SENIORZY! Jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia odbędzie się w 25 i 26 października na terenie MTP, w pawilonie nr 3. Targi podzielone zostaną na cztery bloki tematyczne: aktywność – tu prezentowane będą zagadnienia związane z turystyką, klubami seniora, a także urodą i stylem, zdrowie – prezentacja produktów i usług dostosowanych do potrzeb seniora, wiedza – część poświęcona edukacji i rozwojowi, pojawi się też blok dedykowany otoczeniu, który podejmie tematykę m.in. bezpiecznego domu czy spraw związanych z pomocą w życiu codziennym. Targi to również bardzo ciekawa propozycja artystyczna. Pierwszego dnia na targowej scenie wystąpi Grażyna Brodzińska, a dzień później pojawi się na niej Halina Frąckowiak. Podczas targów seniorzy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach z obsługi komputera czy smartfona. Program przewiduje również zajęcia związane z aktywnością fizyczną i tańcem, warsztaty ogrodnicze, zielarskie i kulinarne oraz strefę kosmetyczną.

Partnerem Głównym dziewiątej edycji „Senioralni. Poznań” jest Centrum Medyczne Synexus. Partnerem inauguracji „Senioralnych” jest firma Amed Gabinety Specjalistyczne oraz Podróże na Emeryturze.

Wstęp na większość wydarzeń w ramach cyklu „Senioralni. Poznań” jest wolny, jednak na niektóre z nich obowiązują zapisy. Szczegółowy program wydarzeń z informacją o zapisach zostanie opublikowany w dniu inauguracji na stronie www.centrumis.pl. Podczas inauguracji dystrybuowany będzie również w formie papierowej. Później dostępny będzie m.in. w Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24).

Bilety na targi VIVA SENIORZY!: PRZEDSPRZEDAŻ W INTERNECIE na stronie: www.vivaseniorzy.pl (do 24.10.): bilet jednodniowy – 12 zł, bilet dwudniowy – 17 zł. BILETY W KASACH 25-26.10.: bilet jednodniowy – 13 zł, bilet dwudniowy – 20 zł, bilet jednodniowy z wjazdem – 25 zł, bilet dwudniowy z wjazdem – 35 zł;