Wielkanocne śniadanie w Oazie

oaza5Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym katolików. W Polsce święta Wielkanocne obchodzone są niezwykle uroczyście i jak chyb żadne inne związane są z wieloma tradycjami i ludowymi obrzędami. Ich symbolika jest oczywiście głęboko chrześcijańska, ale w swojej istocie nawiązuje też do pogańskich, prastarych wierzeń i praktyk leżących u zarania historii człowieka.

Najważniejszym symbolem Wielkanocy jest jajko. Od dawna uważano, że jajko posiada niezwykłą moc, która chroni przed złem, przynosi urodzaj i obdarza płodnością. W jajku kumulują się siły życiowe i tajemnice odradzającej się przyrody. Z kolei  „Zając” – dzięki swojej ruchliwości i żywotności od najdawniejszych czasów kojarzony z płodnością, witalnością i odradzaniem się przyrody.

I właśnie na symboliczne jajko i zająca Miejska Rada Seniorów zaprosiła podopiecznych Domów Pomocy Społecznej na tradycyjne śniadanie wielkanocne.  Już po raz trzeci podopieczni DPS mieli możliwość wspólnego biesiadowania z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych. Kolejna setka seniorów, wspólnie z Zastępcą Prezydenta Miasta Poznania – Jędrzeja Solarskiego, dzięki którego dużemu zaangażowaniu w sprawy senioralne była możliwość sfinansowania wydarzenia, miała możliwość spożycia wspaniałych potraw wielkanocnych przygotowanych przez specjalistów kulinarnych w Strzeszyńskiej Oazie. Wyjątkowy świąteczny nastrój, wspominanie świąt, a przede wszystkim doskonałe humory biesiadników, tak można podsumować przyjęcie. I znowu na wielu licach  uczestników pojawiły się łzy, i trudno powiedzieć czy w wyniku nostalgii za świętami, które kiedyś spędzało się z rodziną, czy dlatego, że spowodował to klimat i atmosfera spotkania. W śniadaniu uczestniczyła również 102 – letnia Kazimiera Urbaniak, która osobiście (i bez okularów), przeczytała życzenia skierowanie dla uczestników. Wszystkim obecnym  życzenia z okazji zbliżających Świąt złożył zastępca prezydenta Jędrzej Solarski orazprzewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Zdzisław Szkutnik. Każdy z seniorów otrzymał dodatkowo kosz wielkanocny  „zajączek”, zawierający doskonałe wiktuały składające się na święconkę.

Krótka fotorelacja nie jest w stanie oddać w pełni poetycznego nastroju panującego w Oazie. Kolejny raz MRS udowodniła, że spotkania z seniorami na różnych płaszczyznach mają wielki sens i przynoszą wiele dobrego dla społeczności osób starszych.

Tekst i Foto: Roman Szymański

oaza4oaza3oaza2oaza1oaza