Wielkanoc – co to jest?

Wielkanoc – co to jest? Święta Wielkanocne nie są tak rodzinne i ciepłe jak Boże Narodzenie, jednak dla chrześcijan mają większe znaczenie, bowiem to Wielkanoc jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym katolików.

Poprzedzający Wielkanoc tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy dni Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Zmartwychwstanie, to przede wszystkim: Triduum Paschalne, którego istotą jest celebracja Misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek uroczystą mszą celebrowaną w kościołach katedralnych przez biskupów i prezbiterów, sprawowaną na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch sakramentów – Kapłaństwa i Eucharystii, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tej mszy biskup konsekruje oleje: chorych (do namaszczania chorych), i święte krzyżmo (używane do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, konsekracji biskupów oraz konsekracji kościołów i ołtarzy), które kapłani zabierają do swoich parafii.

sobota

Wielki Piątek, dzień Śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, jest to dniem powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Wielki Piątek zajmuje szczególne miejsce w okresie Wielkiego Tygodnia, bowiem jest jednym z największych i jednocześnie najważniejszych świąt w kościele katolickim.

Wielka Sobota to dzień adoracji Najświętszego Sakramentu. Tego dnia święcone są tradycyjne potrawy wielkanocne – święconki, oraz odwiedzane są w kościołach groby Pańskie z figurą zmarłego Jezusa.

Niedziela Wielkanocna to dzień zmartwychwstania. Obchody Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. Procesja jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Po jej zakończeniu w kościele odśpiewywany jest hymn Te Deum. Liturgia tego dnia jest bardzo uroczysta, a w pieśniach rozbrzmiewa: Alleluja…

Roman Szymański