Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również dla seniorów

finałMimo wielkiej nagonki na WOŚP, zakazów wzięcia udziału, bojkotowania, milczenia i nieinformowania w niektórych mediach o 25 Finale, Wielka Orkiestra pobiła kolejny rekord. Już obecnie szacunki wskazują, że zebrana kwota wyniesie grubo ponad 60 mln złotych, a przecież podliczanie jeszcze trwa. W tym roku już po raz czwarty Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również dla seniorów. Przez 25 lat WOŚP pomogła praktycznie każdemu szpitalowi w Polsce. Dzięki wsparciu licznych darczyńców zakupiono doskonałe wyposażenie medyczne, które gwarantuje pomoc dla chorych na wiele lat. W tym roku Orkiestra zbierała fundusze na pomoc dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Zdaniem specjalistów geriatria w Polsce wymaga intensywnego wsparcia. Konieczne są natychmiastowe działania w tym obszarze, ponieważ sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i za kilka lat może zaskoczyć nas fakt, że nie będzie odpowiedniej liczby miejsc i specjalistów, którzy będą mogli zaoferować swoją pomoc seniorom. Starsze osoby zasługują na godne warunki, w jakich mogą być leczone, rehabilitowane. Konieczne jest zagwarantowanie im odpowiedniej diagnostyki i dobrej opieki.

Dzięki zebranym pieniądzom w czasie tegorocznego Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zamierza dokonać zakupu między innymi:
– dwóch rezonansów magnetycznych, które są niezbędnymi urządzeniami do badań związanych z różnego typu schorzeniami, między innymi z Alzheimerem czy złamaniami kości szyjki udowej, udarami mózgu,
– wysokiej klasy kardiomonitorów niezbędnych do obserwacji pracy serca,
– urządzeń będących wyposażeniem laboratoriów onkologicznych, w których badane są chore tkanki i metody ich leczenia,
– aparatów EKG do wykonywania badań pracy serca,
– inhalatorów, dla osób, które mają problemy z oddychaniem.

W ramach zgromadzonych funduszy zostanie zakupionych również 1500 nowych łóżek szpitalnych z materacami oraz z taka sama ilość szafek nocnych z przeznaczeniem na oddziały szpitalne, geriatryczne.

Zastanawiające jest podejście jednostek i organizacji rządowych, które winne są społeczeństwu niesienie wszelkiej pomocy i wspomaganie każdego obywatela bez względu na wiek. A co byłoby, gdyby nie było Jurka Owsiaka i jego fundacji? Każdy, kto kiedykolwiek był w szpitalu, czy to jako pacjent, czy odwiedzający, przecież na własne oczy widział sprzęt z serduszkiem. Gdyby ten sprzęt usunąć to wyposażenie wielu jednostek byłoby wyjątkowo puste i smutne, już nie wspominając o jakości leczenia bez darów z WOŚP, które i tak obecnie w większości przypadków, odbiega od standardów w UE. Dlatego dziękujmy wszystkim, którzy zaangażowali się w działania Orkiestry i swoją pracą przyczyniają się do poprawy warunków zdrowotnych społeczeństwa.

Roman Szymański