W świecie reportażu – spotkanie z autorem

 Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprasza na spotkanie z cyklu „W świecie reportażu” pt. Przekraczanie. Goście spotkania to: Małgorzata Lebda i Michał Milczarek, a prowadzącym będzie Wojciech Szot.

plakat_Przekraczanie

Czas i miejsce10 maja br. (wtorek) godz. 18.15, hol WBPiCAK, ul. Prusa 3 w Poznaniu.

Zakładamy, a nawet mamy pewność, że ze spotkania trójki wyjątkowych ludzi wyniknie wciągająca, nieoczywista dyskusja o PRZEKRACZANIU – granic państw, ludzkich możliwości, podziałów, granic języka, psychicznej i fizycznej wytrzymałości, tego co dozwolone i oswojone.

Małgorzata Lebda, Michał Milczarek, Tomasz Szot – ich życiorysy i twórczość przekraczają ramy zwykłych opisów na Wikipedii.

Małgorzata Lebda – Poetka. Naukowczyni. Felietonistka. Animatorka kultury. Ultramaratonka. We wrześniu 2021 roku przebiegła – w ramach poetycko-aktywistycznego gestu – dystans 1113 kilometrów, biegnąc od źródeł rzeki Wisły do jej ujścia do Bałtyku. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym wydanych przez Wydawnictwo WBPiCAK „Granica lasu”, „Matecznik”, „Sny uckermӓrkerów”, „Sprawy ziemi”

O ostatniej książce Lebdy „Mer de Glace” (Wydawnictwo Warstwy), tak pisze Agnieszka Budnik („Przed burzą” Czas Kultury 5/2021) „Mer de Glace” to poezja pisana w trybie koczowniczym: w oczekiwaniu, w pewności tego, że jutro jest niepewne. Bezpieczny świat wspomnień został już porzucony, a czas przeszły ustąpił wiecznemu teraz. Teraźniejszość jest pasjonująca, ale też niesie ze sobą niepokój. Żyjemy przecież na ostrzu noża: na naszych oczach topią się lodowce, wyczerpują się zasoby naturalne, a na horyzoncie majaczy wizja jeśli nie końca świata, to końca człowieka”.

Michał Milczarek – Naukowiec (wykłada w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ). Pisarz. Podróżnik. W Rosji spędził łącznie trzy lata. Pasł owce w Kałmucji i renifery na Uralu Polarnym.

„Donikąd. Podróże na skraj Rosji” (Wydawnictwo Czarne) to opowieść o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których byt graniczy z nicością. To obsesyjna wędrówka na wschód przez śnieg, kości i pustą przestrzeń w poszukiwaniu kresu mapy i kresu rzeczywistości (cytat z materiałów wydawcy).

„Łatwo się zmilczarczyć. Wmilczarcza ta książka strasznie, wkręca, wciąga, rozśmiesza i porusza. No i zachwyca, bo oto wmilczarcza się tym literackim debiutem Milczarek od razu na najwyższą półkę polskiej prozy. A gdy przeczytacie, to zrozumiecie, czemu się wmilczarcza. I dlaczego akurat wmilczarcza. Słowem: dobrze, że jest Milczarek”. Ziemowit Szczerek

Wojciech Szot – był już księgarzem, wydawcą, redaktorem i recenzentem. Prowadzi blog Zdaniem Szota, na którym pisze głównie o polskiej prozie i reportażu. Miłośnik archiwów, bibliotek, kwerend i długich spacerów z psem Tajfune. pewności, czy „uzdrowienie” rzeczywiście nastąpiło, czy raczej choroba zebrała swoje żniwo

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: Wydawnictwo WBPiCAK, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Warstwy, Księgarnia Skład Kulturalny.

Zdjęcia użyte w grafice promującej wydarzenie:
Małgorzata Lebda. Fot. Natalia Orłowska
Michał Milczarek. Fot. Anna Rezulak
Wojciech Szot. Fot. Łukasz Saturczak