W Poznaniu powstaje Hospicjum Stacjonarne z dofinansowaniem rządu…

W jednym z wywiadów dr Anna Jakrzewska-Sawińska, pełniąca wiodącą rolę od początku założenia w 1997 r. Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”  powiedziała: „Marzy nam się miejsce wypełnione ciepłem i światłem, przestronne i jasne. Miejsce, w którym nie będzie cierpienia. W którym każdy, którego czas się kończy, będzie mógł liczyć na opiekę medyczną o najwyższym standardzie. W którym będzie nowoczesny, profesjonalny sprzęt. W którym nigdy nie zabraknie czułej opieki, dobrego słowa i ludzi, którzy potrafią pokazać, jaki piękny jest świat. Które sprawi, że odchodzenie nie będzie już kojarzyć się z bólem…”

hosp

Jakże ważnym i wyjątkowo potrzebnym dla miasta rozwiązaniem jest potrzeba poszerzenia opieki stacjonarnej dla osób wymagających opieki paliatywnej. Dotychczasowa baza łóżkowa w mieście jest daleko niewystarczająca. Kolejka osób oczekujących na przyjęcie do Hospicjum ciągle się wydłuża. Wielu chorych nadal cierpi z powodu braku możliwości otrzymania fachowej opieki …

Jest nadzieja na częściowe zmniejszenie narastającego problemu i zwiększenie łóżek hospicyjnych. Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej Hospicjum Domowe od czterech lat buduje Hospicjum Stacjonarne Dla Dzieci i Dorosłych w Poznaniu przy ulicy Engeströma 11. Będzie to pierwsze hospicjum stacjonarne dla dzieci w Wielkopolsce i pierwsze hospicjum stacjonarne w Polsce, gdzie profesjonalną opiekę medyczną u schyłku życia znajdą seniorzy, niezależnie od rodzaju choroby. Obecnie do hospicjów stacjonarnych przyjmowani są zazwyczaj wyłącznie pacjenci dorośli w terminalnej fazie choroby nowotworowej. A przecież umiera się nie tylko na raka…

Właśnie dotarła do nas wyjątkowo dobra wiadomość. Rząd przeznaczył kwotę w wysokości 1 mln złotych na dokończenie inwestycji. Wg. zapowiedzi sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymona Szymkowiaka vel Sęk, w przyszłym roku Hospicjum otrzyma kolejny 1 milion złotych na wyposażenie ośrodka.

Jest więc nadzieja, że w najbliższym czasie Hospicjum, tak potrzebne w Poznaniu,  zostanie uruchomione i zacznie przyjmować pacjentów stacjonarnych, objętych opieką paliatywną.

Tekst i foto: Roman Szymański