W Poznaniu październik należy do seniorów…

se-1 se-3 se-4 se-5 se-6 se-7Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, wręczając symboliczny klucz do  Bram Miasta, przekazał władanie Poznania najstarszym mieszkańcom miasta, inaugurując  tym samym otwarcie imprezy „Senioralni. Poznań 2016”. Już po raz szósty w Poznaniu będzie w październiku organizowane wiele imprez przeznaczonych dla osób starszych. W samym Poznaniu obecnie mieszka ponad 120 tys. osób w wieku senioralnym i właśnie dla nich przygotowano wiele atrakcji umożliwiających spędzenie czasu w różnych ośrodkach kultury, a także umożliwiających większą integrację środowiska, co jest wyjątkowo ważne z uwagi na to, że coraz większa ilość osób starszych żyje w osamotnieniu.

Tegoroczna inauguracja „Senioralni. Poznań” zbiegła się z przypadającym w dniu 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. Prezydent przekazując klucze, jednocześnie przejął honorowy patronat nad całym wydarzeniem. Jednocześnie wręczył certyfikaty wyróżnionym firmom, instytucjom i organizacjom w ramach akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom”, wśród których między innymi wyróżnienie otrzymało „CK Zamek”.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Inicjatyw Senioralnych, a tegorocznym partnerem głównym i sponsorem wydarzenia zostało Centrum Medyczne „Synexus”, które zaprasza seniorów do nieodpłatnych badań kontrolnych. Partnerami wydarzenia są poznańskie uniwersytety trzeciego wieku: Akademia Każdego Wieku, Akademia Trzeciego Wieku, Uniwersytet Artystyczny III Wieku, Towarzystwo Uniwersytet Trzeciego Wieku i Otwarta Wszechnica Ekonomiczna „Erga Omnes”. Oczywiście na imprezie nie mogło zbraknąć My50+, które objęło patronatem tegoroczną edycję Senioralnych.
Podczas inauguracji wolontariusze i wolontariuszki rozdawali zgromadzonym na dziedzińcu seniorom i seniorkom program wydarzeń Senioralnych. Organizatorzy mają nadzieję, że i w tym roku wykłady, warsztaty i różnorodne spotkania sprostają szerokim i zróżnicowanym zainteresowaniom dojrzałych poznaniaków. Po części oficjalnej zaproszono do udziału w tradycyjnym koncercie operetkowym „Operetka na jesień”, który przygotował uwielbiany przez seniorów tenor – Bartosz Kuczyk. Po koncercie wystąpił z recitalem Andrzej Rybiński.

Tekst i zdjęcia: Roman Szymański