„Viva Senior” i „Senior maluszka tuli” w prestiżowym konkursie!

Poznańskie projekty „Viva Senior” oraz „Senior maluszka tuli” zostały docenione w prestiżowym konkursie „Innowacyjny Samorząd”. Wpłynęło na niego ponad 300 zgłoszeń nadesłanych z ponad 180 jednostek samorządu terytorialnego. Poznań znalazł się wśród finalistów.

Konkurs organizowany jest przez Serwis Samorządowy PAP. Powstał, by wyłonić, nagrodzić i promować najbardziej innowacyjne samorządy. 26 lutego podczas gali w Warszawie ogłoszono jego wyniki. Poznań znalazł się wśród finalistów. Członkowie kapituły – przedstawiciele organizacji samorządowych, ministerstw i ludzi nauki – docenili dwa realizowane w stolicy Wielkopolski projekty: „Viva Senior” oraz „Senior maluszka tuli”.

awózek

Poznań Viva Senior

Pakiet Poznań Viva Senior to szeroka oferta dla poznanianek i poznaniaków w starszym wieku. Miasto regularnie powiększa go o kolejne usługi, z których korzystają tysiące osób. Wszystkie nowe propozycje zawsze są konsultowane z seniorami, a wiele z nich zgłosili sami poznaniacy.

„Viva Senior” obejmuje m.in. usługi takie jak „Taksówkę dla seniora”, „Pedicure dla seniora”, „Pudełko Życia, „Złotą Rączkę dla seniora”, „Książkę dla seniora” i wiele innych pakietów podnoszących komfort życia seniora w Poznaniu, takich jak: możliwość korzystania z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, darmowego mycia okien czy porządkowania nagrobków osób bliskich i bezpłatnych przejazdów na terenie miejskich cmentarzy. Jego częścią jest też Karta Seniora, która gwarantuje starszym poznaniakom i poznaniankom liczne zniżki.

Senior maluszka tuli

Innowacyjny miejski projekt „Senior maluszka tuli” powstał, by pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkami. Sposobem na rozwiązanie trudnej sytuacji jest pomoc starszych poznaniaków. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, spędzają czas z dziećmi, opiekują się nimi i tulą je – oczywiście za zgodą rodziców i personelu szpitalnego.

Projekt to efekt współpracy Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Senioralnych i pracowników Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. Realizuje go Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu.

Roman Szymański