Trzynasta emerytura – ile? dla kogo?

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emerytom i rencistom trzynastą emeryturę. ZUS zachęca też do założenia bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego.

trzynasta emerytura

Trzynasta emerytura

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emerytom i rencistom trzynastą emeryturę. Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Wysokość trzynastej emerytury wynosi 1250,88 zł brutto. Trzynasta emerytura będzie wypłacana w kwietniowych terminach płatności osobom pobierającym świadczenia emerytalno-rentowe i mającym do nich prawo na 31 marca 2021 r. Świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Wypłata kolejnego dodatkowego świadczenia – czternastej emerytury – zaplanowana jest na listopad 2021 r.

Centrum Obsługi Telefonicznej
22 560 16 00 *

* koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym

Po połączeniu usłyszysz komunikat powitalny. Możesz wybrać jedną z następujących opcji (wybierz w tym celu odpowiednią cyfrę na klawiaturze numerycznej telefonu):

1 – możesz odsłuchać komunikaty informacyjne z wybranego zakresu funkcjonowania ZUS
(24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu),
2 – możesz się uwierzytelnić,
3 – uzyskasz dane adresowe placówek ZUS,
0 – połączysz się z konsultantem COT po wybraniu zakresu rozmowy.

Konsultanci COT są dostępni pon. – pt. w godz. 7.00 – 18.00.

Bezpłatny rachunek w każdym banku

Osoby, które nie mają konta w żadnym banku, mogą założyć bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy (PRP): w banku, oddziałach banków zagranicznych, instytucjach kredytowych i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które prowadzą rachunki płatnicze dla konsumentów. Podstawowy rachunek płatniczy jest bezpłatny. Dzięki niemu można za darmo m.in. otrzymywać przelewy oraz wpłacać pieniądze na swój rachunek, wypłacać gotówkę w banku lub w bankomacie (w Polsce i za granicą), płacić kartą, wypłacać gotówkę przy użyciu terminala płatniczego podczas robienia zakupów i płacenia za nie kartą płatniczą oraz realizować zlecenia płatnicze.

Kontakt z ZUS

Zdjęcie: pixabay