Telerada – seniorzy pytają ekspertów

teleporada A4 2021 v1.cdrOd poniedziałku do piątku przy telefonie 800 805 605 dyżurują eksperci infolinii TeleRada. Porady i połączenia są bezpłatne dla dzwoniących. Infolinia jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia My50+ i Fundacji Enea.
W kolejne dni dyżurują: poniedziałek 9-12 dietetyk, specjalista medycyny naturalnej; wtorek 10-13 – specjalista ds. socjalnych; środa 10-12 prawnik, czwartek 9-12 powiatowy rzecznik konsumentów, piątek 15-17 lekarz, farmaceuta.

Poniżej wybrane zagadnienia z dyżurów specjalisty ds. socjalnych i dietetyka.

Sprawy socjalne

Problem: Starsza Pani, matka niepełnosprawnego intelektualnie mężczyzny, lat ok. 40 – pytała jakie są możliwości umieszczenia syna w jakimś mieszkaniu/hostelu/domu, aby syn mógł rozpocząć samodzielne, docelowe życie poza rodzicami. Pani mówiła, że syn jest w pełni  samodzielny, ma rentę, ale całe dnie spędza w domu obok rodziców i jego aktywność maleje, np. umie sobie zrobić herbatę, ale czeka aż mama mu poda, umie włączyć pralkę i uprać swoje rzeczy, ale czeka aż zrobią to rodzice. Podobnie jest ze sprzątaniem. Pani była zmartwiona, że oboje z mężem będąc już ludźmi w zaawansowanym wieku nie zapewnią synowi właściwej opieki ponieważ już są starzy, a obecnie czują się przez syna wykorzystywani i bezsilni wobec jego oczekiwań. Pojawiły się konflikty i awantury, czego do tej pory nie było. DPS (dom pomocy społecznej) przez panią nie jest w ogóle brany pod uwagę.

Porada: pani została skierowana do właściwego dla jej miejsca zamieszkania ośrodka pomocy społecznej, aby dowiedziała się czy są prowadzone programy/projekty realizujące pomoc w postaci mieszkań docelowych, chronionych/treningowych/opiekuńczych dla osób z niepełnosprawnościami. Poprosiłam też, aby na poziomie władz miasta, w którym mieszka dowiedziała się, czy takie lub podobne programy/projekty są realizowane dla osób z niepełnosprawnościami przez NGO-sy (organizacje pozarządowe).

Problem: pani (60 lat) będąca – jej zdaniem – w trudnej sytuacji socjalnej, mieszkająca samotnie na jednym z dużych osiedli Poznania – z pytaniem dlaczego pracownik socjalny nie wziął pod uwagę jej licznych zadłużeń (np. w spółdzielni mieszkaniowej) i kredytów (w parabankach i u znajomych), tylko podczas wywiadu postąpił w taki sposób, jakby w ogóle ich nie miała i wliczył obciążenia do dochodu, a przecież pani po  uregulowaniu długów nie ma za co żyć.

Porada: Pracownik zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej nie odlicza długów i zaległości w opłatach ani obciążeń finansowych osoby, składającej wniosek o pomoc. Pomoc społeczna nie reguluje długów, nie spłaca wierzycieli, nie reguluje pobranych kredytów. Pracownik socjalny postąpił zgodnie z prawem. Niemniej zawsze warto złożyć wniosek o pomoc, gdyż zawsze każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, z uwzględnieniem całego spectrum sytuacji w jakiej znajduje się wnioskodawca.

Problem: Czy pomoc społeczna może pochować ojca – bezdomnego, który wiele lat temu opuścił rodzinę i nie utrzymywał z nią kontaktów? – pytała dzwoniąca.

Porada: Jeżeli rodzina z różnych powodów nie może/nie chce/nie czuje się na siłach pochować krewnego, do pochówku zobowiązana jest gmina. Poprosiłam, aby pani skontaktowała się ze swoim – ze względu  na miejsce zamieszkania – ośrodkiem pomocy społecznej i przedstawiła sprawę pracownikowi socjalnemu. Jednocześnie poinformowałam, że zasiłek pogrzebowy w takim przypadku nie trafia w ręce rodziny.

Problem: Pani poskarżyła się, że wszędzie w urzędach oczekują teraz od niej różnych umiejętności pracy z komputerem i zakładania kont osobistych/cyfrowych, np. internetowe konto pacjenta, e-tożsamość (elektroniczny dowód osobisty), konto w ZUS, PKO, w PFRON itd. i składania wniosków przez komputer. A pani nie dość, że tego nie potrafi, to w dodatku nie ma komputera. Szalę goryczy przelała elektroniczna rejestracja do szczepienia przeciwko Covid-19. Czy jest szansa otrzymania od kogoś takiego sprzętu i nauczenia jej jego obsługi? Pani jest osobą samotną, bezdzietną, od wielu lat na emeryturze, aktywną i samodzielną, niestety o niskich dochodach i bez możliwości finansowego wsparcia z innych źródeł.
Porada: Szansa otrzymania sprzętu istnieje, o ile gminy realizują np. różnego rodzaju programy czy projekty przeciwko wykluczeniu cyfrowemu swoich mieszkańców. Należy tylko spełnić wymagane kryteria. Pani ze względu na wiek i niskie dochody taką pomoc mogłaby uzyskać. Poprosiłam, by w miejscu zamieszkania skontaktowała się w tej sprawie z Urzędem Gminy/Urzędem Miasta i Gminy lub ośrodkiem pomocy społecznej i uzyskała informacje na powyższy temat. Rozmawiałyśmy też o możliwości uzyskania takiej pomocy z PFRON (Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych). Taka możliwość jednak z góry była niemożliwa do zrealizowania, gdyż Pani nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności. Poprosiłam, aby też pani w powyższej sprawie rozmawiała w PZEiR czy innych Klubach Seniora, Dziennych Domach Pomocy, gdyż nawet jeżeli nie mają komputerów do podarowania czy wypożyczenia, to mogą dysponować dostępem do komputera na miejscu, gdzie seniorzy wzajemnie uczą się obsługi sprzętu. Są też realizowane rożne programy czy projekty w ramach których uczniowie ze szkół podstawowych lub średnich uczą osoby starsze obsługi komputera. pani potwierdziła, że zainteresuje się, czy i gdzie w jej gminie istnieją takie możliwości.

Dietetyk

Problem: Problemy z trawieniem, w jaki sposób można naturalnie wspomagać trawienie?

Porada: Najlepszym sposobem aby naturalnie wspomóc trawienie jest stosowanie ziół. Przede wszystkim mięty, melisy, kopru włoskiego. Można je stosować w formie herbat. Herbata ziołowa z mięty i kopru włoskiego wspiera perystaltykę jelit, pomaga usunąć wzdęcia i uczucie pełności natomiast melisa łagodzi objawy niestrawności, wycisza układ pokarmowy a także zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Ostropest plamisty czy karczoch wspiera produkcję żółci tym samym regulując procesy trawienne. Zalecane są przy problemach zdrowotnych wątroby. Składniki te można przyjmować w formie tabletek z naturalnym składem. Pamiętajmy jednak że najważniejsza w zdrowym i odpowiednim funkcjonowaniu układu pokarmowego jest dieta. Dieta lekkostrawna, z ograniczeniem węglowodanów i niezdrowych tłuszczów. Pijmy również dużo wody, ona także wspiera układ pokarmowy!

Problem: Pacjentka z alergią na nikiel, schodząca skóra z dłoni i głowy, liszaje na rękach i pośladkach. Bóle brzucha. Pacjentka nie używa przedmiotów metalowych z domieszką niklu – średnia poprawa.

Porada: Alergia na nikiel to nie tylko reakcja alergiczna powstała w wyniku kontaktu z metalowymi przedmiotami codziennego użytku np. sztućcami, garnkami, zapięciami od spodni czy paska, biżuterią. Może pojawić się także gdy spożywamy produkty bogate w nikiel albo korzystamy z wody kranowej, która ma w swoim składzie ten metal. Przede wszystkim należy pamiętać aby nie używać rzeczy metalowych ale także wykluczyć z jadłospisu produkty bogate w nikiel, czyli, między innymi: kaszę gryczaną, owies, sery twarde i półtwarde, margarynę, ryby, np. śledź, sardynka, makrela, tuńczyk, orzechy, zwłaszcza ziemne, migdały, wiśnie, kukurydzę, soję, warzywa konserwowe, keczup, kakao, czekoladę, kawę, herbatę, piwo i czerwone wino. Warto również zaobserwować czy po prysznicu/kąpieli zmiany skórne się nasilają, czy pojawia się świąd.

 

Problem: Pacjent, 68 lat, problem – stłuszczenie wątroby, podwyższony cholesterol.

Porada: W większości przypadków powodem stłuszczenia wątroby jest niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, problemy z przemianą materii. Przy stłuszczeniu wątroby bardzo często występują choroby towarzyszące takie jak: cukrzyca, hiperlipidemia, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Podstawą leczenia stłuszczenia wątroby jest zmiana trybu życia, przede wszystkim odżywiania. Należy maksymalnie ograniczyć niezdrowe tłuszcze – tłuszcze zwierzęce, cukry, produkty bogate w syrop glukozowo-fruktozowy i kukurydziany. Odstawić wszelkiego rodzaju używki. W jadłospisie powinny przeważać warzywa i owoce. Pamiętajmy również o codziennej aktywności. Zacznijmy chociażby od 45 minut intensywnego spaceru – szybkim krokiem, lub zamieńmy spacer na nordic walking, pływanie, rower czy basen, jeżeli kondycja fizyczna i zdrowie nam na to pozwala.