TeleRada czeka na Wasze telefony!

telerada pion wer 2aTeleRada to darmowa infolinia dla seniorów. Od sierpnia pod numerem tel. 800 805 605 porad eksperckich udzielają: dietetyk, prawnik, pracownik socjalny, rzecznik konsumentów, lekarz i farmakolog. Z infolinii można korzystać w wyznaczonych godzinach przez pięć dni w tygodniu. Darmowe są porady jak i połączenia z ekspertami. TeleRada to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia My50+ (wydawca My60+) i Fundacji Enea. Działania te prowadzone są w ramach projektu ,,Enea dla pokoleń. Bezpieczny i zdrowy senior”.
Zachęcając do skorzystania z porad specjalistów, przedstawiamy wybrane tematy, z którymi dzwonili seniorzy w ostatnim okresie.

 

Dyżur dietetyka – poniedziałek 9-12

Jaką dietę należy stosować przy niedoczynności tarczycy? – pyta pan w wieku 70 lat z nadwagą i niedoczynnością tarczycy.

Odpowiedź: W niedoczynności tarczycy bardzo ważne jest to, aby zażywać zalecony lek na czczo, najlepiej zaraz po wstaniu. Najbliższy posiłek- śniadanie – warto zjeść od pół godziny, do godziny od czasu zażycia leku, pierwszą kawę najlepiej spożyć po 2h od zażyciu leku, może ona obniżyć jego właściwe działanie i odpowiednie wchłanianie. Dieta bogata w ryby, warzywa, owoce, oleje roślinne. Unikamy warzyw krzyżowych. W konsultacji z lekarzem zalecana dodatkowa suplementacja witaminą D, jodem i selenem – jeśli jest taka potrzeba. Spożywanie regularnie 5 posiłków dziennie. Stopniowe zmniejszanie ich porcji w celu redukcji masy ciała. Ograniczenie spożycia soli – jeżeli pojawia się w diecie – wybieramy sól jodowaną. Pijemy przynajmniej 2,5 – 3,00 litrów wody – najlepiej mineralizowanej, aby dostarczyć do organizmowi odpowiednich substancji.

Po aspirynie mam silny ból głowy, wysypkę, katar oraz złe samopoczucie po pomidorach, kawie, herbacie, orzechach. Czy to reakcja alergiczna? – pyta pani w wieku 70 lat.

Odpowiedź: W przypadku każdej alergii pokarmowej należy wykluczyć dany alergen z diety, stosując, tak zwaną dietę eliminacyjną. W alergii na salicylany produktów tych jest znacznie więcej niż jeden. Głównym źródłem salicylanów są leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe takie jak: aspiryna. Z diety należy wykluczyć kawę, herbatę wszelkiego rodzaju alkohole, poza wódką. Większość przypraw: anyż, kozieradka, cynamon, kurkuma, zioła: bazylia, mięta, tymianek, majeranek, estragon, rozmaryn. Większość popularnych owoców i warzyw: jabłka, winogrona, porzeczki, maliny, truskawki, brzoskwinie, morele, śliwki pomidory, ogórki, rzodkiewka, szpinak. Zwracamy również uwagę na orzechy ponieważ większość z nich również jest źródłem salicylanów.

Pamiętajmy o tym, aby czytać skład kosmetyków, ponieważ spora ilość ma w sobie domieszkę kwasu salicylowego lub acetylosalicylowego.

Specjalista ds. socjalnych – środa 10-13

Wiele telefonów związanych było z pandemią koronawirusa. Kilka z nich dotyczyło zakupów dla seniorów i to tych na kwarantannie, jak i  pozostających w domu ze strachu przed chorobą. Było też kilka pytań/problemów związanych ze zwierzętami – natury ogólnej, bardziej rozpoznające możliwości pomocy niż proszące o pomoc.

Odpowiedź: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu, jak i wszystkie ośrodki pomocy społecznej w kraju wspierają ludzi starszych, realizując rządowy program wsparcia dla seniorów. Pomoc przewidziana jest dla osób, które ukończyły 70 lat, ale w szczególnych przypadkach otrzymają ją także ludzie młodsi, np. osoby niepełnosprawne. Jest to pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w zorganizowaniu i dostarczeniu artykułów spożywczych i środków higieny osobistej. Osoby w wieku 70+ mogą za pośrednictwem specjalnej, bezpłatnej infolinii 22 505 11 11 zgłaszać prośbę o zrobienie zakupów i pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię, np. wyprowadzenie psa na spacer, zawiezienie zwierzęcia do kliniki weterynaryjnej, wykupienie leków w aptece.

W Poznaniu informacja trafia do MOPR, w innych miastach do właściwego ośrodka pomocy społecznej. Pracownicy MOPR wraz z wolontariuszami Caritas Poznań realizują usługę i kontaktują się z seniorem, by ustalić zakres pomocy. Zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia pokrywa koszty ewentualnych zakupów. Co ważne: realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobom, które korzystają z usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.

Miasto Poznań ponownie uruchomiło usługi:
> Zakupy dla seniorów: https://centrumis.pl/wracają-zakupy-dlaseniorow.html
> Telefon serdeczności: https://centrumis.pl/telefon-serdecznosci1.html
> Telefon Porad Cyfrowych: https://centrumis.pl/telefon-porad-cyfrowych-centrum.html

 Powiatowy Rzecznik Konsumentów – czwartek 9-12

Pani Agata z Osiedla Rataje w Poznaniu jest osobą starszą, kombatantem. Chciała wiedzieć w jaki sposób w czasie epidemii można uzyskać badanie przy pomocy biorezonansu.

Odpowiedź: Obecnie wszelkie badania inne, niż w kierunku koronawirusa są utrudnione, ale jeśli pani Agata chciałaby wiedzieć, czy takie badanie można jeszcze zlecić bezpłatnie, to należy skontaktować się z Oddziałem NFZ: adres strony internetowej: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/start/ , a także nr infolinii Funduszu: 800 190 590.

Pan Marian zawarł umowę o dzieło – wykonanie szafek kuchennych. Przy zawarciu umowy wpłacił wykonawcy zadatek. Wykonawca w terminie nie wykonała mebli, nawet jeszcze nie zaczął pracy. Pan Marian już nie chce tych szafek i tego wykonawcy.

Odpowiedź: Konsument może uwolnić się od współpracy z nierzetelnym fachowcem. Zgodnie z treścią przepisu art.  394.  §  1.  Kodeksu cywilnego „w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.” Pan Marian powinien, najlepiej na piśmie, poinformować wykonawcę o odstąpieniu od umowy i zażądać zapłaty dwukrotności wartości zadatku.

Lekarz  i farmakolog – piątek 15-17

Czy któreś z leków, które pobieram mogą być refundowane? Płacę prawie 1000 złotych miesięcznie za leki; niektóre z nich są bardzo drogie – pyta pan Stanisław.

Odpowiedź: Refundacją objęta jest duża liczba leków, zwłaszcza w grupie 75+. Należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, a następnie podać mu listę pobieranych przez Pana leków, aby sprawdził on, czy refundacja danych leków jest możliwa (biorąc pod uwagę wskazania do pobierania tych leków oraz wiek). W przypadku braku takiej możliwości, należy rozważyć także stosowanie leków generycznych (leków zastępczych), które są często tańsze od oryginalnych.