Telemedycyna to bezpieczna przyszłość

fota3Nowoczesne implantowane urządzenia do elektroterapii i monitorowania pracy serca wyposażone są w system zwiększający poczucie bezpieczeństwa i poprawiający jakość życia pacjenta. Mowa tu o systemie zdalnie monitorującym pracę serca pacjenta – Home Monitoringu.

 

 

Szacuje się, że w Polsce wszczepia się rocznie około 40 tys. urządzeń z opcją telemonitoringu, w tym blisko 10 tys. implantowanych kardiowerterów-defibrylatorów (ICD). Dzięki nim, serca pracują prawidłowo, pacjenci mogą normalnie żyć, uprawiać sport, pracować. Jednak postęp i technologia poszły krok dalej. Urządzenia te  już nie tylko czuwają i reagują na nieprawidłowości w pracy serca ale całodobowo zdalnie monitorują pracę serca, jak i samego urządzenia. Dzięki temu lekarze mogą znacznie wcześniej podjąć odpowiednie kroki zapobiegające pogorszeniu się zdrowia pacjenta z niewydolnością serca, a pacjent czuć się bezpiecznie. Udowodniono, że przekłada się to realnie na znaczne obniżenie śmiertelności.
Home monitoring co to znaczy?
Home Monitoring, to system, który daje możliwość stałego monitorowania pracy  serca pacjenta z wszczepionym urządzeniem. Urządzenie (zwane Cardio Messengerem) codziennie, najczęściej w nocy, bezprzewodowo połączy się ze wszczepionym stymulatorem serca /kardiowerterem-defibrylatorem lub monitorem rytmu serca, zbierze dane i przekaże je do odpowiedniej placówki. Tam, pracownik odczyta transmisję i będzie mieć pełny wgląd w stan zdrowia pacjenta.

Cardio Messenger w nocy zbiera i przesyła dane.

Cardio Messenger w nocy zbiera i przesyła dane.

Wiadomość od Twojego serca
Taki system domowego monitoringu nie tylko służy do zbierania i przesyłania bardzo ważnych informacji wspomnianych powyżej. Zbiera również informacje o samym urządzeniu. Dzięki nim, lekarze mogą na bieżąco kontrolować stan wszczepionego urządzenia i elektrod oraz szybko reagować w momencie pojawienia się nieprawidłowości.

 

 

Ponadto, Home Monitoring pozwala uniknąć niepotrzebnych terapii, czy monitorować stosowaną farmakoterapię. Dzięki niemu w znacznym stopniu zmniejszamy liczbę hospitalizacji, jesteśmy w stanie bardzo szybko wykryć groźne dla zdrowia arytmie, czy wdrożyć odpowiednie postępowanie i leczenie.

Schemat działania urządzenia

Schemat działania urządzenia

 

 

 

 

Trzeba jednak pamiętać, że Home Monitoring to nie zdalna karetka pogotowia, która natychmiast po wyczuciu niepokojącego sygnału zareaguje.

Dane na temat Twojego serca może przeczytać tylko Twój lekarz logując się na dedykowanej  temu stronie.

Dane na temat Twojego serca może przeczytać tylko Twój lekarz logując się na dedykowanej temu stronie.

 

 

W razie potrzeby, lekarz monitorujący– natychmiast skontaktuje się z pacjentem. Według badań, codzienne raporty gwarantują poczucie bezpieczeństwa pacjentowi, podnoszą jakość jego życia i ułatwiają pracę lekarzowi.

 

 

 

 

 

 

Czy ktoś to sprawdził?

Dzięki systemowi Home Monitoring pacjent może czuć się bezpiecznie.

Dzięki systemowi Home Monitoring pacjent może czuć się bezpiecznie.

Według danych z lipca 2016 r., Home Monitoring jest używany w ponad 60 krajach przez około 180 000 pacjentów. Międzynarodowe badanie dotyczące Home Monitoringu firmy BIOTRONIK potwierdziły, że ten system działa! Jego największą zaletą jest codzienne raportowanie bez potrzeby angażowania pacjenta. Według badań Home Monitoring znacząco obniżył śmiertelność (o 50%!) i zredukował liczbę hospitalizacji w wyniku nasilenia się niewydolności serca. W Polsce aż 24 szpitale aktywnie korzystają z Home Monitoringu, a objętych taką ochroną jest ponad 500 pacjentów. Mało? Problemem jest, że takie urządzenia nie są refundowane. A bez tego zdalny monitoring dla wielu nie jest wygodną codziennością a pieśnią przyszłości.
Podsumowując 

Home Monitoring nie wymaga od pacjenta wychodzenia z domu, często kłopotliwej i długiej podróży do gabinetu kontroli wszczepionych urządzeń, a lekarz prowadzący ma możliwość codziennej kontroli stanu pacjenta. Po wszczepieniu urządzenia do elektroterapii serca, pacjent może spokojnie wrócić do swoich codziennych zajęć i mieć pewność, że jego stan zdrowia i kondycja implantu są pod kontrolą.

Materiały PR firmy BIOTRONIK