Szlachetność znaczona siwizną

Siwy kolor włosów – to szlachetny wybór, konieczność czy dowód rezygnacji?… Walka z siwiejącymi włosami jest znana każdemu z pokolenia 50+, a nawet 40+. Ale teraz coś się zmieniło. Moda na kolor szary ewoluowała w modę na siwiznę na głowie. Ta szlachetna barwa kojarzy się nie tylko z doświadczeniem życiowym i mądrością, ale prowokuje – noszę się na siwo, to znaczy, że mam odwagę ukazać się w swoim prawdziwym wydaniu.

PrzechwytywanieKolor włosów zależy od melaniny, barwnika produkowanego w melanocytach (komórkach barwnikowych). Kiedy komórki te przestają prawidłowo funkcjonować, we włosach zaczyna brakować melaniny i z czasem przybierają kolor biały lub beżowy – kolor keratyny. Produkcja barwnika stymulowana jest przez enzymy. Siwienie związane jest ze skłonnościami genetycznymi oraz z trybem życia. Siwienie włosów przyspiesza zła dieta, używki i stres. Malanocyty występują w układzie nerwowym, reagują na bodźce i w efekcie stres przyspiesza siwienie włosów[1].

Mandanowie (ang. Mandan, dakota Man dan), plemię Indian Ameryki Północnej z siouańskiej rodziny językowej, zamieszkujące obszar Wielkich Równin, odłam Dakotów najbliżej spokrewniony z plemieniem Winebagów. Mandanowie sami siebie określali mianem Numakiki (ludzie). Co charakterystyczne, niektórzy Mandanowie siwieli w zupełnie młodym wieku – w przeciwieństwie do pozostałych Indian, dla których siwe włosy są czymś absolutnie niezwykłym, dlatego niektóre plemiona nazywały ich „białymi Indianami”. Pierwsi Europejczycy uważali „blond”-Mandanów za potomków Walijczyków, którzy dokonali pierwszej kolonizacji Ameryki ok. roku 1170[2].

Jednym z czynników wywołujących przedwczesną siwiznę jest brak kwasu foliowego. Kwas foliowy, kwas listny, folacyna, witamina B9, witamina B11, witamina M (łac. Acidum folicum) – organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium oznaczającego „liść”. W organizmie człowieka jest syntezowany przez bakterie jelitowe, a jego biologicznie aktywną formą jest kwas lewomefoliowy (5-MTHF). Występuje w żywności w postaci folianów (witamina B9). Kwas foliowy znajduje się w warzywach liściowych, głównie w szpinaku w sałacie, kapuście, brokule, szparagu, kalafiorze, brukselce oraz w pomidorze, grochu, fasoli, soczewicy, soi, buraku, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwowarskich, wątrobie, żółtku jaja, pszenicy, pomarańczy, bananie i awokado[3].

Siwienie może też wywołać brak innego związku. Kwas pantotenowy – organiczny związek chemiczny, bardzo rozpowszechniony w świecie roślinnym i zwierzęcym (cząstka pan oznacza „wszystko”, „wszech-„, a pantotenowy to inaczej „wszechobecny”). Jest on niezbędny dla każdej żywej komórki, ale w stanie wolnym rzadko występuje w przyrodzie. Chemicznie kwas pantotenowy jest amidem kwasu pantoinowego i β-alaniny. Źródła witaminy stanowią: wątróbka, otręby pszenne, ryby (np. śledzie, makrele, pstrągi), grzyby, mleko pełne, mięso kurczaka, mleczko pszczele, pestki słonecznika, sery, orzechy, jajka, owoce awokado, pomarańcze, ziemniaki, brokuły, ciemny ryż, melony, pełnoziarnisty chleb, soja, masło orzechowe, banany, Yerba mate[4].

„Newsweek” zauważa, że siwe staje się modne. To ma być hit tegorocznej wiosny. Z siwzną nie walczą znane twarze mediów: Meryl Streep, Susan Sontag, Helen Mirren, Jamie Lee Curtis czy Manuela Gretkowska. Pierwszych siwych włosów nie wstydzą się aktorka Katie Holmes czy księżna Kate, a na siwo przefarbowały się też Lady Gaga, Rihanna czy Kylie Jenner. Na Instagramie szybko pojawił się nawet hashtag #grannyhair[5].

Portal sfora.pl informuje o przełomowym odkryciu dla tych, którzy jednak postanowili iść na wojnę z własną siwizną. Wynaleziono bowiem sposób na siwe włosy dla tych, którzy nie akceptują tej barwy na swojej głowie. Włosy siwieją bowiem także z powodu pojawiania się w mieszkach włosowych nadtlenku wodoru. Substancja ta stosowana jest od lat we fryzjerstwie do rozjaśniania włosów. U młodych ludzi enzym zwany katalazą powoduje, że nadtlenek wodoru rozkładany jest na wodę i tlen. Jednak z wiekiem poziom tego enzymu spada. Zmniejsza się ilość enzymów MSR A i B, które naprawiają uszkodzenia wywołane przez nadtlenek wodoru. Okazało się, że stosując miejscowo substancję zwaną PC-KUS, czyli pseudokatalazę, można przywrócić właściwą barwę włosów czy skóry[6]. Tym samym siwy kolor włosów może stać się nie tyle kwestią wieku – co indywidualnego wyboru. Bardziej niż obecnie, gdy firmy kosmetyczne oferują cała gamę farb oraz specjalnych odsiwiaczy. Szarość czy kolor – każdy musi tę decyzje podjąć we własnym zakresie. Na szczęście – zmiana koloru włosów nie jest na zawsze – ale na chwilę.

(pewu)

Źródło:

[1] http://mamzdrowie.pl/siwe-wlosy/

[2] http://pl.wikipedia.org/wiki/Mandanowie

[3] http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_foliowy

[4] http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_pantotenowy

[5] http://stylzycia.newsweek.pl/granny-hair-siwe-wlosy-ktore-pokochal-swiat,artykuly,360620,1.html

[6] http://www.sfora.pl/swiat/Siwe-wlosy-Juz-wkrotce-to-nie-bedzie-problem-Jest-na-to-lek-a55408