Sytuacja szpitali w Wielkopolsce

wojewodaWojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z Agnieszką Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu przedstawili podczas konferencji prasowej aktualną sytuację po wprowadzeniu nowej strategii walki z koronawirusem oraz bieżący stan łóżek i sprzętu, którymi dysponują szpitale.

Zgodnie z nową strategią, szpitale zostały podzielone na trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie mamy w Wielkopolsce 43 szpitale, głównie powiatowe. Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi, do których trafiają pacjenci wymagający leczenia z powodu COVID-19 lub z podejrzeniem tej choroby. Jest ich 5 w całym województwie i dysponują 435 łóżkami. Jako jeden z 10 szpitali w Polsce na najwyższym trzecim poziomie zabezpieczenia w Wielkopolsce został wyznaczony Szpital Miejski J. Strusia w Poznaniu. Placówkę tę wspiera na trzecim poziomie Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu oraz Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, które przyjmuje pacjentów wymagających opieki psychiatrycznej.

Zgodnie z przyjętymi założeniami liczba miejsc jest monitorowana oraz zwiększana w miarę potrzeb, a system cechuje się elastycznością. Wielkopolskie szpitale dysponują 631 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 na wszystkich trzech poziomach zabezpieczenia. Zajętych jest 411 łóżek. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu pacjenci zajmują 336 łóżek z 406 obecnie dostępnych.

- Na bieżąco, każdego dnia monitorujemy sytuację w Wielkopolsce i gwarantuję, że nie zostawimy żadnego Wielkopolanina bez łóżka w szpitalu, gdy zajdzie taka konieczność – mówił wojewoda.

Liczba łóżek może być systematycznie zwiększana na podstawie decyzji wojewody. Od 3 do 28 września w szpitalu WSM w Poznaniu została ona zwiększona o 140 z 225 do 365 (pozostała liczba łózek to poziom III).

Jak poinformowała dyrektor Agnieszka Pachciarz, w Wielkopolsce działa 37 punktów pobrań materiału do badań w kierunku koronawirusa. Dzięki dobrej współpracy WOW NFZ ze szpitalami, w każdym powiecie w Wielkopolsce uruchomiony został punkt pobrań. Do tej pory zgłosiło się do nich prawie 20 tys. pacjentów. Próbki pobrane w punktach pobrań są badane w laboratoriach. Aktualnie jest ich w Wielkopolsce 16. Od początku pandemii przeprowadziły one ponad 308 tysięcy testów. Na transport pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem COVID-19 wielkopolski oddział NFZ podpisał umowy z 8 podmiotami które dysponują  9 zespołami.  Poznańskie Izolatorium ma zajęte 32 miejsca z puli 264 miejsc.

Fot. Roman Szymański