SYMFONIA WIELKOPOLSKA 1918

W 100. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego Filharmonia Poznańska wydała album zawierający pieśni z czasów powstania wielkopolskiego oraz utwór dedykowany bohaterom powstania, a napisany po stu latach od tego wydarzenia.

Ten niezwykły album fonograficzny, składa się z płyty CD oraz bookletu, w którym obok informacji o utworach, ich kompozytorach i wykonawcach, znalazł się także tekst o powstaniu wielkopolskim, jego przebiegu i znaczeniu w dziejach Polski oraz archiwalne zdjęcia sprzed stu lat.

Płytę otwiera osiem pieśni z czasów powstania wielkopolskiego przygotowanych na zamówienie Filharmonii Poznańskiej w aranżacjach na chór a cappella – Jana Krutula, Dominika Puka, Marka Raczyńskiego i Jakuba Szafrańskiego. Na płycie znajduje się również tytułowa Symfonia Wielkopolska 1918 op. 43. Marka Sewena na orkiestrę symfoniczną, chór męski i chór chłopięcy.

Pieśni nagrane zostały przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, natomiast wykonawcami  symfonii są Poznańscy Filharmonicy oraz Poznańskie Słowiki pod batutą Łukasza Borowicza.  Premiera albumu płytowego, który ukazał się nakładem wytwórni fonograficznej DUX, odbyła się 29 grudnia 2018 roku  w Auli UAM podczas koncertu  „Symfonia Wielkopolska 1918”.

Fantastyczne i perfekcyjne wykonanie utworów sprawia u słuchacza niezapomniane wrażenia i doznania, tym bardziej że dla każdego stanowi powód do dumy i chwały dla uczestników Powstania, jego wyniku i patriotyzmu zakorzenionego w Wielkopolanach, a Filharmonii Poznańskiej należą się słowa uznania i podziękowanie za ten wyjątkowy i wspaniały album.

 

Roman Szymański