Stopy seniora pod troskliwą opieką

Rozmowa  z Eweliną Stachowską, poznańską specjalistką ds.podologii

 Massage of female foot podologPaparazzi z upodobaniem wyłapują defekty znanych VIP-ów, nie omijając zdeformowanych, czy po prostu zaniedbanych stóp. W tym negatywnym rankingu jest między innymi Victoria Beckham, młoda i zamożna przecież kobieta.

 - Mnie to nie dziwi, bo modelki często mają zmasakrowane stopy butami – za ciasnymi, czy wręcz za małymi, niewygodnymi, źle dopasowanymi. Takie obuwie powoduje nie tylko uszkodzenia naskórka, ale także trwale narośla i deformacje. Te zmiany szczególnie mogą być dokuczliwe w starszym wieku.

A seniorom znacznie trudniej dbać o stopy choćby z tego powodu, że nie wiedzą o istnieniu podologa?

– Chociaż obecnie jest z tym już lepiej niż kiedyś, ale ciągle zdarzają mi się pacjenci, którzy mają poważny problem i rzeczywiście nie wiedzą, do kogo się udać. Nie tak dawno trafiłam do kobiety, starszej osoby z demencją, która przez 6 lat miała nie obcinane paznokcie i tylko to było powodem, że przestała chodzić. Syn zaglądał do niej, ale nie miał pojęcia, jak wyglądają stopy matki, bo opiekowała się nią kobieta  z PCK. To było 6 lat zaniedbań ze strony opiekunki, która oświadczyła, że może wytrzeć pupę, ale nie ma obowiązku obcinania paznokci. Jeżeli tak do tego zadania podchodziła, to przynajmniej powinna zgłosić to synowi.

 Pani została wezwana na ratunek?

– Tak, spędziłam przy tej pani dwie godziny, założyłam opatrunki i z czasem zaleczyłam ubytki skóry. Od tamtej pory jest moją stałą pacjentką, którą odwiedzam regularnie. Rodzina coraz częściej zwraca się do mnie, gdy ma z tym kłopot. Na przykład systematycznie jestem zapraszana do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego w Poznaniu, gdzie właśnie rodziny, ale i dyrekcja oraz personel wyjątkowo  troszczą się o swoich podopiecznych. Razem z koleżanką będziemy tam chodzić raz w miesiącu jako wolontariuszki.

Stopa 80-latki w niczym nie przypomina tej z jej młodości?

– To, co mamy na starość, jest często odbiciem grzechów i zaniedbań z młodości, najczęściej złych butów. Ale dochodzą również choroby mające wpływ na zdrowie stóp, jak schorzenia reumatyczne, czy cukrzyca. Wśród pacjentek mam pewną tancerkę baletową, która ma tylko haluksy, chociaż wydawałoby się, że ten zawód dostarcza wiele deformacji i zwyrodnień. Ale inna kobieta, która całe życie była sprzedawczynią, dorobiła się wielu odcisków i modzeli, popękanych pięt itp. Często pacjenci leczą się na własną rękę, szukając maści i plasterków, ale nie zawsze takie metody wystarczą. Współpracuję z wieloma lekarzami, więc jeżeli widzę coś, co wymaga specjalistycznej konsultacji, kieruję do dermatologa, naczyniowca, lub na przykład do ortopedy, bo w starszym wieku zmienia się biomechanika kręgosłupa i stabilność sylwetki. Często taki człowiek, gdy osłabia się cały układ kostny, odczuwa różne dolegliwości, a jak coś boli, a nierzadko boli kręgosłup szyjny i lędźwiowy, to zaczyna inaczej chodzić i pojawia się ból kolan.

Wśród zabiegów związanych z utrzymaniem stóp  w zdrowiu, także tych trudnych u cukrzyków, wymienia pani „opiekę na stopami seniorów”.

– Po 50. roku życia powinniśmy traktować stopy, jak ważną część ciała wymagającą regularnych wizyt u podologa, który wie nie tylko, jak obcinać paznokcie, ściągać klamrami wrastające paznokcie i walczyć z grzybicą, ale także szkoli się, aby zmieniać opatrunki cukrzykom. Nie możemy zapominać, że na stopie opiera się całe nasze ciało i nawet banalny odcisk może nam utrudniać chodzenie, bo wywołuje ból. A poza tym wszystkim osoba starsza mająca zadbane stopy, nie będzie miała oporów, aby je pokazywać w letnich sandałkach, czy chodzić boso na plaży.

Danuta Pawlicka