Spotkanie noworoczne z marszałkiem Markiem Woźniakiem

Podczas Spotkania Noworocznego marszałek Marek Woźniak w gronie zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele wielkopolskiej kultury, nauki, biznesu, a także mediów i poznańskiego Kościoła, politycy i samorządowcy, przede wszystkim poddał refleksji miniony czas i nadchodzący rok.

DSC_0820

– Ten wieczór jest dla mnie okazją do refleksji na temat świata, Polski i Wielkopolski. Taka refleksja raz w roku jest konieczna, abyśmy zastanowili się nad tym, co wokół nas się zmienia się, co już za nami – powiedział marszałek Marek Woźniak na początku przemówienia, w którym m.in. odniósł się do projektu Strategii rozwoju Wielkopolski 2020-2030, dokumentu, który – jak podkreślił marszałek – będzie budował naszą przyszłość. Wizja tej strategii – jak widzimy Wielkopolskę w roku 2030, brzmi: – Wielkopolska w 2030 roku to region przodujący w kraju, liczący się w Europie i szanujący jej uniwersalne wartości. Świadomy swego dziedzictwa przyrodniczego i cywilizacyjnego, spójny zrównoważony i dostępny terytorialnie. Otwarty na nowe idee i ludzi, silny nowoczesną gospodarką, aspiracjami i wiedzą swoich mieszkańców, zapewniający im bardzo dobre warunki życia, pracy i wypoczynku na całym obszarze województwa. Mam nadzieję, że taka wizja dla Wielkopolski się Państwu podoba –  podsumował marszałek.

 

 

Noworoczne przemówienie Marszałek Woźniak zakończył fragmentami tekstów, jego zdaniem najtrafniej obejmujących refleksją współczesny świat i człowieka. Były to cytaty z eseju „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk i orędzia papieża Franciszka pt. „Pokój jako droga nadziei: dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne”, wygłoszonego przez niego z okazji 53. Światowego Dnia Pokoju.

DSC_0832

Następnie – zgodnie z tradycją spotkań noworocznych – marszałek ogłosił laureata Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. A właściwie laureatów – po raz pierwszy w historii nagrody zostali zbiorowo docenieni pracownicy i wolontariusze Hospicjum Palium  w Poznaniu. Zespół Hospicjum Palium otrzymał Nagrodę, jak wszyscy wcześniejsi laureaci, „za czynienie dobra”. W ich wykonaniu dobro to polega na działaniach związanych z leczeniem i uśmierzaniem bólu oraz na świadczeniu opieki i medycyny paliatywnej i hospicyjnej. Kapituła Nagrody podkreśliła przede wszystkim roztaczanie przez nich wieloaspektową opieką chorych, opartą na współczuciu dla nich i zrozumieniu ich potrzeb, zaznaczyła, że chronią ciepiącego i jego rodzinę. Nie mniej ważna jest ich troska o godne traktowanie ludzi chorych i umierających, dzielenie się wiedzą oraz wspieranie w opiece nieuleczalnie chorych w ich domach i na oddziale szpitalnym. Pracownicy i wolontariusze Hospicjum Palium dbają o całe otoczenie dotyczące ludzi terminalnie chorych i ich rodzin, dlatego szkolą w zakresie medycyny paliatywnej studentów medycyny i pielęgniarstwa oraz wolontariuszy medycznych i środowiskowych. Stworzyli Wolontariat Motyli w szkołach Poznania i Wielkopolski i angażują wolontariuszy w akcjach społecznych na rzecz Hospicjum Palium.

Przypomnijmy, że Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest przez Marszałka Marka Woźniaka od 2007 roku. Wyróżnienie dedykowane jest osobom, a także instytucjom życia publicznego z kraju i z zagranicy podejmującym działania dla dobra społeczeństwa, wykraczające poza zwyczajowe standardy. Jej pierwszą laureatką była doktor Wanda Błeńska. Warto zauważyć, że do ustanowienia nagrody zainspirował nas – Wielkopolan – Ryszard Kapuściński, reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotograf, który przebywając w 2006 roku w Poznaniu zauważył, że nie mamy nagrody wyróżniającej ludzi, którzy czynią dobro. Wśród laureatów są również: profesor Anna Wolff- Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy, profesor Andrzej Kwilecki, profesor Maciej Kurpisz, profesor Jacek Łuczak, Patrycja Malik, Katarzyna Białous i Agnieszka Labijak, Krystyna Łasowska oraz Dorota i Wojciech Pawłowscy, Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań, Leonard Szymański, wybitny działacz społeczny oraz podróżnik Maciej Pastwa.

W spotkaniu wzięło udział wielu senatorów, posłów, przedstawicieli Kościoła z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, przedstawicieli władz województwa, powiatu i miasta, korpus konsularny i rektorów poznańskich uczelni.

Spotkanie zakończył koncert Nataszy Urbańskiej z zespołem.

DSC_0892

 

Tekst i zdjęcia Roman Szymański