Spis Powszechny – rusza punkt mobilny

Tereny wokół jeziora Maltańskiego, park Cytadela czy park Wilsona to miejsca często wybierane przez poznaniaków na weekendowe spacery. Od 24 lipca w tych lokalizacjach będzie można połączyć przyjemne z pożytecznym i wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

spis powszechny

Oferta mobilnego punktu spisowego skierowana jest jednak nie tylko do osób wypoczywających w tych lokalizacjach, ale także do każdego, kto nie ma technicznych warunków do przeprowadzenia samospisu internetowego lub potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza online. Na miejscu będą czekać rachmistrzowie spisowi oraz pracownicy z gminnego biura spisowego, którzy pomogą w uzupełnieniu internetowego formularza.

Już 24 i 25 lipca namiot mobilnego punktu spisowego rozłoży się nad jeziorem Malta, w okolicach trybuny głównej toru regatowego. Będzie można się tam spisać w godz. 9.00-17.00. Szeroka oferta rekreacyjna Term Maltańskich zachęca do odwiedzin szczególnie w upalne, letnie dni. Od 31 lipca do końca sierpnia w każdy weekend także tam będzie działał punkt spisowy. Pomoc rachmistrza będzie można uzyskać w holu na I piętrze w godz. 9.00-17.00.

Pod koniec wakacji mobilny punkt spisowy zawita w dwa miejsca. 21-22 sierpnia namiot stanie w parku Cytadela, w okolicy Muzeum Uzbrojenia. Kolejną szansą na skorzystania ze wsparcia rachmistrzów będą, cieszące się dużą popularnością wśród poznanianek i poznaniaków, tradycyjne Dożynki Miejskie, które odbędą się 28 sierpnia w parku Wilsona na Łazarzu. W planach są także dyżury rachmistrzów w filiach Biblioteki Raczyńskich. O kolejnych przystankach na trasie punktu urząd miasta będzie informował na stronie poznan.pl.

Organizatorem mobilnego punktu spisowego jest Miasto Poznań, partnerem Urząd Statystyczny w Poznaniu.

Spis trwa tylko do 30 września

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca Polski, w tym także dla cudzoziemców. Spisowi podlegają również osoby poniżej 18. roku życia, za które ankietę wypełniają rodzice lub opiekunowie.

Samospisu przez internet można dokonać na stronie spis.gov.pl, gdzie dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy. Osobom, które np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, pomóc może członek rodziny. Samospis online jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Spisać się można także za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Możemy za to umówić się na inny dzień lub godzinę. Rachmistrzowie dzwonią wyłącznie z dwóch numerów –  22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.

Kolejną możliwością wzięcia udziału w badaniu jest spisanie w jednym z trzech stacjonarnych punktów, które organizuje gminne biuro spisowe. Miejsca te są dedykowane przede wszystkim osobom, które nie posiadają w domu komputera lub internetu. Pierwszy z punktów znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, kolejny przy ul. Libelta 16/20, trzeci w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Aby skorzystać z tych punktów, wystarczy się zapisać na wizytę pod numerem telefonu 61 646 33 44. W każdym punkcie czeka pracownik, który pomoże w wypełnieniu formularza – dodaje. Stanowisko do samospisu działa także w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu. Mieści się przy ul. Wojska Polskiego 27/29. Aby z niego skorzystać nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Od 23 czerwca rachmistrzowie mogą odwiedzić respondentów także w domach. Wizyty mogą spodziewać się osoby, które do tej pory nie spisał się przez internet lub telefon.