Senioralia w Poznaniu rozpoczęte!

Senioralni_2019_post

Dla Seniorów w Poznaniu zawsze będzie świecić słońce. To Wy jesteście siłą tego miasta – mówił Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania podczas uroczystości inauguracji Senioralni. Poznań 2019. Prezydent nawiązał do tego, że faktycznie, mimo niezbyt ładnego poranka, tuż przed godz. 11 nad Poznaniem zaświeciło słońce. Tradycyjnego przekazania seniorom kluczy do miasta, a tym samym rozpoczęcia senioraliów dokonano na Wolnym Dziedzińcu UMP, gdzie zebrało się ponad pół tysiąca osób. Magazyn „My60+” sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

DSC_7520

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koniec września to jednocześnie początek dziewiątej edycji imprezy „Senioralni. Poznań”. Centrum Inicjatyw Senioralnych po raz kolejny wraz z partnerami – instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi – przygotowało mnóstwo ciekawych wydarzeń dedykowanych najstarszym mieszkańcom Poznania.„Senioralni” to cykl otwartych wykładów, warsztatów, koncertów i drzwi otwartych w przeróżnych miejscach posiadających ofertę skierowaną do seniorów.

Tegorocznej inauguracji towarzyszyła uroczystość wręczenia  kolejnych certyfikatatów w ramach akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. DSC_7549

 

 

 

 

 

 

 

 

Po części oficjalnej odbył się koncert Krystyny Giżowskiej „W drodze do Fontainebleau, czyli witamy polską złotą jesień”. Scenę, tradycyjnie, „zawojował” Bartosz Kuczyk rozbawiając ponad pół tysiąca gości trafnymi żartami sytuacyjnymi i zagrzewając seniorów do oklasków.

DSC_7620

 

 

 

 

 

 

 

 

W trakcie spotkania  na Dziedzińcu UMP można było wyrobić Poznańską Złotą Kartę oraz zagłosować na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Centrum Medyczne Synexus, partner główny jesiennego cyklu wydarzeń, zaprosi seniorów do udziału w bezpłatnych badaniach kontrolnych, z których będzie można skorzystać przez cały czas trwania „Senioralnych”.

DSC_7554

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Senioralni” potrwają do 11 listopada. Przez 6 tygodni w Poznaniu odbędzie się ponad 180 wydarzeń. Seniorzy znów będą mieli okazję zajrzeć do miejsc znanych, ale też mniej oczywistych – odbędą się oprowadzania po ekspozycjach poznańskich muzeów i galerii. Będzie można zobaczyć od kuchni redakcje telewizji i poznać teatralne kulisy. W programie znalazło się też sporo wykładów, seansów filmowych, lekcji języków obcych oraz spotkań z ekspertami na temat emerytury czy rynku pracy.

Seniorzy będą mogli wziąć udział w specjalnej ekolekcji, spotkaniu na temat jakości powietrza w Poznaniu, spacerze cyfrowym i Debacie Pokoleń.

Będzie też coś dla tych z zacięciem artystycznym, czyli warsztaty dziergania oraz robienia czapek i maskotek na drutach, wypalania w drewnie oraz kurs portretowy.

Piszący będą mogli wziąć udział w spotkaniu Klubu Literackiego Seniora. Nie zabraknie też muzyki – seniorzy wysłuchają m.in. koncertu papieskiego oraz koncertu akordeonowego. Stawiających na dobrą nutę z pewnością ucieszy też potańcówka, a lubiących rywalizację – wieczorek gier planszowych.

Okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami będzie z kolei pokaz mody Fashin60+.

Tradycyjnie w programie „Senioralnych” znalazło się mnóstwo propozycji na aktywne spędzanie czasu – to zumba, gimnastyka, zajęcia z fizjoterapią, treningi relaksu, joga, a nawet warsztaty nirvana fitness.

„Senioralni” będą również świetną okazją do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych m.in. wzroku, słuchu, stóp, wątroby, jelita grubego i pamięci.

Drzwi otwarte zorganizują dzienne domy pomocy społecznej, przeróżne stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz seniorów, a Miejska Rada Seniorów zaprosi do udziału w otwartym posiedzeniu. Podczas trwania imprezy seniorzy będą mogli też liczyć na zniżki m.in. w poznańskich teatrach, grotach solnych i na pływalniach.

Po raz kolejny integralną częścią „Senioralnych” będą targi VIVA SENIORZY! Jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia odbędzie się w 25 i 26 października na terenie MTP, w pawilonie nr 3. Targi podzielone zostaną na cztery bloki tematyczne: aktywność, zdrowie, wiedza i otoczenie. Targi to również bardzo ciekawa propozycja artystyczna. Pierwszego dnia na targowej scenie wystąpi Grażyna Brodzińska, a dzień później pojawi się na niej Halina Frąckowiak. Podczas targów seniorzy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach z obsługi komputera czy smartfona. Program przewiduje również zajęcia związane z aktywnością fizyczną i tańcem, warsztaty ogrodnicze, zielarskie i kulinarne oraz strefę kosmetyczną.

DSC_7508DSC_7513DSC_7496

Partnerem Głównym dziewiątej edycji „Senioralni. Poznań” jest Centrum Medyczne Synexus. Partnerem inauguracji „Senioralnych” jest firma Amed Gabinety Specjalistyczne oraz Podróże na Emeryturze.

Patronat medialny: Głos Wielkopolski, Gazeta Senior, My 60+, Radio Poznań, MC Radio, Radio Emaus, TVK Winogrady.

Więcej na temat targów: http://centrumis.pl/edycja-2019.html

Szczegółowy program wydarzeń z informacją o zapisach zostanie opublikowany w dniu inauguracji na stronie www.centrumis.pl. Podczas inauguracji dystrybuowany będzie również w formie papierowej. Później dostępny będzie m.in. w Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24).

Partner Główny Senioralni.Poznań 2019

Partnerzy Inauguracji 

Patronat

Patronat medialny