Senior-Turysta – warsztaty dla seniorek i seniorów

Czym jest turystyka kulturowa? Jak się przygotować do podróży za granicę? Jakie różnice kulturowe mogą nas zaskoczyć w podróży? Jakie zwroty w języku obcym mogą się przydać? Zapraszamy seniorki i seniorów zainteresowanych tematyką turystyki na nowy cykl spotkań w Bramie Poznania „Senior-Turysta”.

Każde warsztaty dotyczyć będą innego tematu i składać się będą ze spotkania z ciekawą postacią  ze świata turystyki oraz warsztatu języka angielskiego. Na warsztaty zapraszamy seniorki i seniorów  z każdym poziomem znajomości języka angielskiego, także tych, którzy dopiero zaczną przygodę z tym językiem.

Zajęcia są okazją do:

– spotkania z ciekawymi postaciami i ekspertami ze świata turystyki (wykładowcami wyższych uczelni, pilotami wycieczek, podróżnikami)

– poznania słownictwa i zwrotów w języku angielskim przydatnych w podróży oraz rozwijania poczucia pewności siebie w używaniu języka obcego

– spędzenia czasu z pasjonatami turystyki i podróżowania

 

Informacje praktyczne

Odbiorcy: seniorki i seniorzy

Terminy: wybrane poniedziałki od października do grudnia o godz. 10.00; harmonogram spotkań poniżej

Czas trwania: ok. 120 minut

Miejsce: Brama Poznania, ul. Gdańska 2

Koszt:  bezpłatne

Zapisy: Udział w spotkaniach należy wcześniej zgłosić pod numerem telefonu 61 647 7634 lub osobiście w Bramie Poznania w Punkcie Informacji.

Szczegółowe informacje o zajęciach pod numerem telefonu 61 647 7634.

Harmonogram

Nowe formy turystyki

29.10.2018 r., godz. 10.00

Jakie są nowe formy turystyki i które z nich cieszą się szczególnym zainteresowaniem? Które mają szansę rozwoju? Wśród przykładów znajdą się m.in. turystyka filmowa, eventowa, literacka, religijna, kulinarna, esperancka i inne. W oparciu o przykłady, poznamy specyfikę i potencjał różnych form turystyki. Spotkanie ma na celu zainspirowanie odbiorców do odbywania sprofilowanych podróży do miejsc i obiektów szlakami, które pobudzają do twórczej kreacji i ciekawych refleksji. W trakcie warsztatu będzie okazja do dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń z odbytych osobistych podróży. Poznamy również słownictwo, które pomoże nam się odnaleźć na dworcu i lotnisku.

Zapraszamy na spotkanie z dr Izabelą Wyszowską – adiunkt Zakładu Kulturowych Podstaw Turystyki Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu, członkinią Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu, Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystyki Kulturowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Naukowego Animacji Rekreacji i Turystyki.

Jak dobrze przygotować się do podróży za granicę?

12.11.2018 r., godz. 10.00

Od czego zacząć i o czym pamiętać, planując podróż za granicę? Czy wybrać się na wycieczkę zorganizowaną czy organizować ją samemu? Jak wybrać cel podróży i gdzie szukać informacji o danym miejscu? Zapraszamy na spotkanie z Joanną Łęcką – pilotką wycieczek w Polsce i za granicą oraz wielką pasjonatką podróży, która w oparciu o przykłady z własnego doświadczenia opowie o tym, jak się dobrze przygotować do zagranicznej podróży. Nie zabraknie też kolejnej dawki przydatnych zwrotów w języku angielskim oraz ciekawostek.

Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach za granicą?

26.11.2018 r., godz. 10.00

Wyjeżdżając na wakacje staramy się zbierać jedynie szczęśliwe wspomnienia. Czasem jednak może się przydarzyć coś nieprzewidywalnego – jak się przygotować na takie sytuacje? Co zrobić, gdy utracimy dokumenty, w jaki sposób technologia może nam pomóc za granicą, jaki środek transportu będzie najodpowiedniejszy dla nas? Zapraszamy na spotkanie  z podróżniczką Xenią Starzyńską, reprezentującą Poznański Klub Podróżnika, uczestniczką wypraw Żaglowcem przez Pustynię Gobi – Gobi 2008, Mongolia – Rosja 2010 oraz Lody Bajkału 2011. Xenia Starzyńska opowie, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach i jak się przed nimi uchronić. Dowiemy się też, jakie zwroty w języku angielskim pomogą nam się odnaleźćw kryzysowej sytuacji.

Różnice kulturowe

3.12.2018 r., godz. 10.00

W ostatnich latach – nie tylko w podróży, ale i także w swoim miejscu zamieszkania – coraz częściej mamy do czynienia z przedstawicielami innych kultur. Spotkania te przybierają różną postać: zwykłego neutralnego kontaktu, konfliktu, szoku kulturowego lub dialogu. Zależne jest to zarówno od naszej postawy, wiedzy i doświadczenia, podejścia drugiej strony do nas, charakteru spotkania, stopnia zróżnicowania kulturowego. Będąc turystą i mając do czynienia z turystami tylko dialog powinien mieć miejsce. Warto więc wiedzieć, jakie bariery nas hamują, jakie cechy i zachowania ułatwiają dobry kontakt, czym różnią się „Inni” od nas, a my od nich. O tym właśnie będziemy – na wybranych przykładach – rozmawiać na warsztatach.

Zapraszamy na spotkanie z dr hab. Karoliną Buczkowską-Gołąbek – adiunkt i kierownikiem w Zakładzie Kulturowych Podstaw Turystyki Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu, prezeską Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej, zastępcą redaktora naczelnego czasopisma naukowego Turystyka Kulturowa, absolwentką Asia-Europe X-Cultural Academy oraz University of Kuala Lumpur w Malezji.

W trakcie warsztatu poznamy również zwroty w języku angielskim, które ułatwią nam komunikację w codziennych sytuacjach za granicą.

Spotkanie podsumowujące

10.12.2018 r., godz. 10.00

Ostatnie spotkanie cyklu będzie okazją do podsumowania i nabrania zapału do podróży. Nie zabraknie podróżniczych ciekawostek oraz upominków dla wytrwałych.