Rozmawiali o polityce senioralnej

kon.1 kon.2Miejska Rada Seniorów w Poznaniu oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta zaprosiła w dniu 22 listopada br. na konferencję,  która odbyła się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Jej celem było omówienie i przedyskutowanie wybranych problemów  polityki  senioralnej, doświadczeń w tym zakresie  Poznania i kilku innych polskich miast oraz zebranie opinii, postulatów i pomysłów związanych z potrzebami i funkcjonowaniem osób starszych. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni naukowcy, szefowie różnego rodzaju placówek, które w polu widzenia i działania mają sprawy senioralne, a także społecznicy, którzy na co dzień mają do czynienia z problemami osób starszych.
Poznań należy do przodujących miast jeśli chodzi o życie seniorów i konferencja potwierdziła kolejny raz, że temat osób starszych nadal będzie traktowany priorytetowo. Udowodniły to również prelekcje i wystąpienia, które dodatkowo uświadomiły zebranym, jak ważne są wszelkie działania w tym kierunku.

Między innymi wystąpili:Prof. dr hab. Jerzy Babiak, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Starzenie się społeczeństwa w Polsce, prof. dr hab. Zbigniew Woźniak, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Instytut Socjologii, Wielowarstwowe programy gerontologiczne w miejskiej polityce społecznej,  prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej i dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska, Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”, Czego potrzebują seniorzy?…, prof. dr hab. n. med. Janusz Szymborski, Aktywność społeczna seniorów wyzwaniem dla zdrowia publicznego, prezes REAS Kazimierz Kirejczyk, dr Władysław Brzeski, dr Edward Kozłowski, Modelowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych seniorów: koncepcje teoretyczne i przykłady rozwiązań praktycznych, prof. dr hab. Wojciech Nowiak, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Reaktywacja zawodowa osób starszych. Doświadczenia Norwegii, doc. dr Zdzisław Szkutnik, Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu, Udział Miejskiej Rady Seniorów w kształtowaniu polityki senioralnej miasta Poznania wobec ludzi starszych, Justyna Ochędzan, Prezes Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych, Organizacje non-profit jako realizatorzy usług społecznych na rzecz osób starszych, Dorota Potejko, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania i Wojciech Bauer, Dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Poznań miastem przyjaznym starzeniu. Dokonania i kierunkowe zamierzenia na najbliższe lata.
Wyjątkowo ciekawym były: Obrady Okrągłego Stołu z udziałem przedstawicieli Rad Seniorów dużych polskich aglomeracji miejskich, przewodniczącej Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP, przewodniczącej Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz przewodniczącej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, a wiodący temat: Czym są i czym powinny być Rady Seniorów w dużych ośrodkach miejskich.
Podsumowując konferencje, wyrazić należy nadzieję, że polityka senioralna w Poznaniu nadal będzie miała swoje miejsce w strukturze życia miasta, a wszelkie założone plany będą realizowane, co wpłynie na poprawę życia seniorów.
Tekst i Foto: Roman Szymański