Rada w Internecie i… w kulturze

We wtorek, 10 czerwca podczas kolejnej Sesji Rady Miasta przewodniczący Grzegorz Ganowicz udostępnił znaczący czas (15 minut) na zaprezentowanie aktualności z działań Miejskiej Rady Seniorów i uwrażliwienie radnych miejskich na działania senioralne oraz wyartykułowanie, że istnieją seniorzy w bazie aktywności. Jako „właściciel” biletu wizytowego z napisem ,,człowiek mediów”, przyjaciel artystów, opowiedziałem krótko o tych dwóch zagadnieniach.
Miejska Rada Seniorów ma od dwóch miesięcy swoja stronę internetową www.mrs.poznan.pl dzięki wsparciu prywatnego sponsora pozyskanego przez radną Marię Nowicką. Pozwoliło to skorzystać z usług informatyka, sfinansować domenę i usługę hostingową. Natomiast opracowaniem struktury i wypełnieniem jej treścią zajęła się głównie grupa członków MRS.
Strona składa się z siedmiu części.
Najbogatsza w treści, choć na pierwszy rzut oka niepozorna, ukrywa się pod głównym menu. Następny tzw. slajder – pokazuje zdjęcia charakteryzujące profil strony.
Strona tworzy nowy kanał informacji, stając się zarazem miejscem taniej i efektywnej komunikacji ze 126-tysięcznej środowiskiem seniorów w Poznaniu. Z badań wynika, że co najmniej 30% spośród seniorów korzysta aktywnie z Internetu.
Twórcy strony liczą, że wyzwoli ona nowe inspiracje przełoży się na większą efektywność pracy Rady Seniorów, a także większą trafność wyboru podejmowanych problemów i spraw. Poznańskim seniorom przybyło więc kolejne miejsce spotkań, tym razem w wirtualnej przestrzeni.
x x x
W ciągu ostatnich trzech lat MRS wykazywała ożywioną działalność społeczno-kulturalną w różnych formach, inicjując i współorganizując rozmaite wydarzenie artystyczne i społeczne, cykliczne i o charakterze incydentalnym. W swej działalności Miejska Rada Seniorów postawiła sobie za cel wypełnianie luki w ofercie kulturalnej Poznania, przypomniało zapomnianych artystów i postacie ze świata kultury, promowało zjawiska niszowe, nie komercyjne, dbało o środowiska wykluczone z uczestnictwa w kulturze.
Formy działalności to wspólnie z Polskim Towarzystwem Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK cykliczne spotkania artystyczne w Gnieździe Ptaka. W tym cyklu odbyło się 49 spotkań w różnych miejscach i o różnym charakterze. Korzystaliśmy z gościnności wielu lokali m.in. Nasz Klub, ArtHostel, Bistro Tulipan, Klub Muzyczny Akwarium w Jeżyckim Centrum Kultury. Były to koncerty poznańskich bardów i rockmanów, wieczory poetyckie, prezentacje filmów dokumentalnych, wieczorki monograficzne poświęcone m. in. Annie German, Czesławowi Niemenowi, Romanowi Wilhelmiemu, Krzysztofowi Klenczonowi, Andrzejowi Sobczakowi, Stefanowi Stuligroszowi. Dominik Księski prezentował twórczość Włodzimierza Wysockiego. Spotkania z aktorami Andrzejem Lajborkiem, Aleksandrem Olo Gołębiowskim, Andrzejem Pieczyńskim. Pokazy filmów laureatów festiwalu Wyścig jaszczurów.
Miejska Rada Seniorów wystąpiła w obronie artystów dyskryminowanych czy szykanowanych. Najbardziej spektakularną akcją była obrona grajka ulicznego Tadeusza Lisa ukaranego mandatem za swoja działalność. Cenną inicjatywą była Grająca szafa, czyli pokazanie seniorom w jaki sposób mogą korzystać z Internetu, słuchać muzyki swojej młodości. Ten pomysł godził trzy wartości: artystyczno-kulturalną, walkę z cyfrowym wykluczeniem seniorów, aktywizację seniorów.
To mini prezentacja, taka namiastka tego, co już zrobiliśmy i do czego jeszcze – mamy taka nadzieję – przyzwyczaimy poznańskich seniorów, poprzez cykliczność działań w sferze kultury.
Krzysztof Wodniczak
przewodniczący
Miejska Rada Seniorów

szkolenie
Fot. www.mrs.poznan.pl
Warsztaty dla członków MRS z e-mediów w Centrum Bukowska zyskały charakter indywidualnego szkolenia. Wiele uwagi wraz z Panią Marią Nowicka, Radną Miejską uczestniczącą także w posiedzeniach MRS, poświęcono budowie i zawartości powstającej strony internetowej Rady.