Problemy seniorów w Poznaniu

Jak można przeczytać w gazetach i usłyszeć w telewizji, Poznań podobno jest miastem życzliwym seniorom. Rzeczywistość jest jednak inna. Od ponad dwudziestu lat nie zbudowano w Poznaniu żadnego obiektu dla seniorów o standardzie, jaki mają dziesiątki tysięcy domów dla starszych osób po naszej zachodniej granicy. Tzw.  Domy Pomocy Społecznej są w Poznaniu z czasów PRL-u, zupełnie nie odpowiadają dzisiejszym standardom na poziomie europejskim. Nasze pielęgniarki i pomoce medyczne masowo pracują w zachodnio-europejskich Domach Spokojnej Starości, bo w Polsce nie mogą znaleźć odpowiedniego zatrudnienia zgodnego z kwalifikacjami i za właściwe wynagrodzenie.

Najważniejsze jest zapewnienie osobom starszym, często samotnym i wraz z wiekiem schorowanym, niepełnosprawnym godnego życia na co dzień w nowoczesnych Domach Seniora, w jednoosobowych pokojach, ze stałym miejscem zamieszkania, opieką lekarską i odpowiednimi dla wieku posiłkami.

W Polsce są ostatnio projekty, aby powstały domy dziennego pobytu dla seniorów, co wydaje się niezbyt przemyślanym pomysłem. Samodzielne i jeszcze sprawne starsze osoby, które nie mają problemów z przemieszczaniem się w miejscu zamieszkania, nie potrzebują dziennych placówek opiekuńczych, gdyż same dają sobie radę.

Osoby w podeszłym wieku najczęściej mają problemy ze schorzeniami narządów ruchu i dla nich najbardziej potrzebne są stałe Domy Seniora, które winne są zapewnić całodobową opiekę. I tylko takie domy mają rację bytu. Starzy ludzie to nie przedszkolaki, które można rano zawozić, a następnie odbierać do domu.

Organizowane są w naszym mieście imprezy dla ludzi 50+, chociaż seniorzy to ludzie przede wszystkim po 70. roku życia. Różnorodne zajęcia dla ludzi starszych też są potrzebne.

IMG_20140909_135413Poznań nie ma programu dla seniorów. Centrum Kultury „Zamek” przy ul. św. Marcin w Poznaniu usytuowany w najlepszym miejscu w mieście z uwagi na dogodną komunikację ze wszystkich stron, a powinny być propozycje kulturalne dla osób w różnym wieku. Przed laty w CK  „Zamek”  w Poznaniu bywały znakomite imprezy i wystawy związane np. ze środowiskiem kresowian, w których brały udział setki nie tylko starszych osób. Nie ma też koncertów z repertuarem piosenek i utworów muzycznych retro. Obecny program CK „Zamek” jest bardzo jednostronny.

Problemem w naszym mieście są ciągle istniejące tramwaje wysokopodłogowe np. tramwaj nr 18, który  dla starszych ludzi i matek z wózkami stwarza poważne utrudnienia. Nie dostrzegają tego ci wszyscy, którzy poruszają się po mieście wyłącznie autami, czyli nasza władza miejska.

Brakuje także często w Poznaniu ławek w miejscach publicznych, gdzie ludzie schorowani mogliby spocząć, często ławki są zbyt niskie dla niepełnosprawnych, nie konsultuje się ich wysokości z ortopedą, a to poważny błąd. Ławka ławce nierówna.

Dni Senioralne w Poznaniu to tylko słowa ładnie brzmiące, a nie realna rzeczywistość, która faktycznie winna być ukierunkowana na prawdziwe, żywotne problemy ludzi starszych i o to należy apelować do władz miasta.

Krystyna Wiśniewska