Poznański ZKZL rozdaje czujniki czadu

pobraneOd poniedziałku, 21 listopada, w siedzibie spółki ZKZL przy ul. Matejki 57 najemcy mieszkań komunalnych ogrzewanych piecami węglowymi oraz tych wyposażonych w gazowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy, mogą odbierać kupione przez ZKZL czujniki czadu. Do wydania mamy 300 nowoczesnych urządzeń wyposażonych w zaawansowany sensor elektrochemiczny, który pozwala na dokładny pomiar nawet bardzo niskiego stężenia tlenku węgla, przyczyniając się do wczesnego wykrycia niebezpieczeństwa.
Jeśli zapotrzebowanie na czujniki będzie większe niż założyliśmy, jesteśmy przygotowani na dokupienie nawet kolejnych 200 urządzeń. By otrzymać od nas czujnik czadu należy zgłosić się do naszego Punktu Obsługi Klienta przy ul. Matejki 57 w Poznaniu. Po potwierdzeniu zamieszkania w danym miejskim lokalu i pokwitowaniu odbioru pozostaje już tylko montaż urządzenia, które – choć niewielkie – może uratować nam życie.
Każdego roku z powodu zatrucia czadem umiera w naszym kraju kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji. W zeszłym sezonie grzewczym
w Wielkopolsce śmiertelnie zatruło się tlenkiem węgla 6 osób. Strażacy odnotowali niemal 200 zdarzeń, których skutkiem było prawie 140 poszkodowanych, czyli osób podtrutych czadem.
Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. Jest bardzo groźny, bo nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. Zamontowane niewielki, zasilany baterią czujnik ostrzeże przed zagrożeniem i pozwoli uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. Stąd nasza akcja bezpłatnego przekazywania najemcom mieszkań komunalnych urządzeń, które powinny być zamontowane wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zatrucia czadem.