Poznań zaprasza na Smaki Regionów

Tradycyjnie jak co roku, w ostatni tydzień września w Poznaniu odbywają się najsmaczniejsze targi roku. Smaki Regionów, bo to o nich mowa, to wielka uczta regionalnej polskiej kuchni, tradycyjnych receptur oraz niepowtarzalnego smaku i aromatu.Tego nie można przegapić. Organizatorzy zapraszają seniorów do pawilonu nr 3 MTP (wejście  od ul. Bukowskiej) w dniach 28-29 września br. – wstęp wolny!

smaki_logo-01

Targi Smaki Regionów to wydarzenie, które zrodziło się z potrzeby promocji produktów lokalnych z oznaczeniami geograficznymi oraz tych, które stanowią kulinarne dziedzictwo naszego kraju. To właśnie na nim prezentowane są kulinarne rarytasy z niemalże każdego zakątka naszego kraju: gzik i oscypki, kaszanka po kaszubsku i krupniok śląski, miody z rejonu Dolnej Wisły czy pstrągi z najczystszych warmińskich jezior. Do tego chrupiące pieczywo, aromatyczne wędliny, smażone na piecu powidła, przetwory warzywne i owocowe, grzyby w zalewie, wyśmienite nalewki przyrządzane zgodnie z recepturami przekazywanymi z pokolenia na pokolenia, domowe ciasta i ciasteczka. Takich smakołyków nie znajdziemy w supermarketach, ale apetyt na nie jest ogromny – targi co roku przyciągają do Poznania kilkadziesiąt tysięcy smakoszy. Targi Smaki Regionów to uczta dla koneserów. Tu dawne przepisy odkrywane są na nowo. Tu można też kupić żywność ekologiczną, bez konserwantów i innych zbędnych chemicznych dodatków, przygotowane często przez małe rodzinne manufaktury, którzy pracują na produktach dostarczanych przez lokalnych rolników.

Smaki Regionów to pełna oryginalnej i smacznej żywności fiesta. Produkty przygotowywane w oparciu o dawne receptury, produkowane tradycyjnymi metodami, w oparciu o poszanowanie lokalnych zwyczajów i wartości. Należy przy tym pamiętać, że jest to także wydarzenie ekologiczne, zgodne z trendem slow food adresowane do współczesnych, bardzo świadomych konsumentów, przykładających dużą uwagę do spożywanych produktów i poszukujących tych, które mają ekologiczne pochodzenie czy też ich produkcja jest potwierdzona certyfikatem.

W ekspozycji udział wezmą przedstawiciele wszystkich województw. Znaleźć więc tu będzie można prawdziwe rarytasy. Znaleźć tu będzie można np. wyroby cukiernicze, które zostały docenione przez ogólnoświatową organizację Slow Food. Ruch Slow Food jest odzwierciedleniem wartości wyznawanych przez założycieli i pracowników marki Consonni. Wartości, które mówią o bezkompromisowej jakości, tradycji, dbałości o zachowanie powolnej natury procesu wytworzenia i odpowiedzialności za produkt. Specjalnością firmy jest pieczenie bab i ciast drożdżowych maślanych. Wyróżniają się one tym, że w procesie wytwarzania używane są drożdże naturalne, które firma pielęgnuje sama, stale podtrzymując ich aktywność biologiczną. Proces produkcji ciasta drożdżowego maślanego trwa ponad 72 godziny.

Z kolei Ogródek Dziadunia zaprezentuje receptury od serca. Na ich stoisku można będzie znaleźć aż 70 różnych przetworów z owoców i warzyw. Tworzone tak, jak dawniej, tylko z naturalnych składników: syrop z malin, żurek z własnego żyta, kiszona kapusta. A także rarytasy takie jak: konfitury z płatków róży, jarzębiny i wiele innych. Jakość i tradycja potwierdzona wieloma certyfikatami.

Łasuchy na pewno nie pogardzą regionalnymi śląskimi oblatami, czyli okrągłymi waflami według tradycyjnej receptury o smaku słodkim i waniliowym, współcześnie w różnych smakach. Tradycyjny produkt kulinarny znany co najmniej od XIX wieku na Górnym Śląsku.

Na stoisku pomorskiego na pewno nie zabraknie ryb oraz śledzi bałtyckich, które goszczą na stołach regionu od wieków, stanowiąc nieodłączny element kuchni pomorskiej. Warto zasmakować ich podczas Smaków Regionów. Polecamy zwłaszcza śledzie w marynacie: korzennej, koperkowej czy z goździkami.

A jeśli chodzi o domowe piwa, warto skosztować specjałów Browaru PG4. To miejsce zainspirowane bogatą kulturą piwną oraz tradycją warzenia złotego trunku w Gdańsku. To tu została odtworzona receptura piwa JOPEN, które było gdańskim specjałem produkowanym co najmniej od 1449 roku. Warzył je sam Jan Heweliusz.

Gwiazdy świata kulinarnego na Smakach Regionów

Filip Bittner - dyrektor Grupy Produktów MTP oraz  Krzysztof Grabowski – wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Filip Bittner – dyrektor Grupy Produktów MTP oraz Krzysztof Grabowski – wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Tegoroczna edycja targów Smaki Regionów będzie kusić zapachem i smakiem również dzięki gwiazdom sceny kulinarnej. Pojawią się tu Mateusz Gessler – kucharz, restaurator, miłośnik dobrego jedzenia, znany szerokiej publiczności również jako juror programu telewizyjnego TVN MasterChef Junior, który wystąpi jako ambasador produktów certyfikowanych Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie. Z idolem młodych kucharzy będzie można spotkać się również na stoisku województwa wielkopolskiego. Na scenie kulinarnej wystąpi także Jan Kuroń, a ci, którzy lubią oglądać programy kulinarne z pewnością ucieszą się na widok Oli Nguyen zwyciężczyni MasterChef 2018 oraz Tomasza Mullera – prowadzącego program w TVN Style „Z gruntu zdrowo”.

Medal targów Smaki Regionów

Otrzymają go najlepsze produkty żywności naturalnej i tradycyjnej z obszaru państw Unii Europejskiej, zgłoszone jako eksponat wystawienniczy, na stoisku targowym podczas trwania Targów Smaki Regionów. Konkurs rozegrany zostanie w dwóch kategoriach: produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas Otwarcia tragów, w niedzielę 29.09.2019 r. o godzinie 12:00 na scenie głównej w paw. 3A. Do konkursu zgłosiło się 65 produktów.

Seniorze – Przyjdź na najsmaczniejsze targi tej jesieni i przekonaj się, jak smaczna jest kuchnia regionalna.

Smaki Regionów, Targi w Poznaniu, 28-30 września 2019 r. WSTĘP WOLNY!

Roman Szymański

Zdj. R. Szymański i pixabay