Poznań Viva Senior – WAŻNE ZMIANY

Poznań Viva Senior – ważne zmiany. Ze względu na epidemię koronawirusa usługami Pakietu Poznań Viva Senior, z których można w tej chwili skorzystać, są „Taksówka dla Seniora”, „Miejska Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego” oraz „Sprzątanie nagrobków”.

Pozostałe usługi nie działają. Żeby skorzystać z taksówki, należy zadzwonić pod numer 22 43 900 50, z wypożyczalni oraz sprzątania nagrobków – na miejską infolinię Poznań Kontakt 61 646 33 44.

Szczegółowe informacje na temat działających usług: Poznań Kontakt 61 646 33 44.

MIEJSKA WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

czyli udostępnianie osobom potrzebującym sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego w zależności od rodzajów niepełnosprawności. Wypożyczalnie prowadzona jest na zlecenie Miasta przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Dla kogo?

Usługa skierowana jest przede wszystkim do osób będących w trudnej sytuacji finansowej, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które ukończyły 70 lat, mieszkają i opłacają podatki w Poznaniu.

TAKSÓWKA DLA SENIORA

czyli bezpłatne usługi transportowe świadczone na rzecz osób mających trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Przejazdy odbywają się na terenie Poznania.

Dla kogo?

Usługa skierowana jest do osób mieszkających i opłacających podatki w Poznaniu, przede wszystkim samotnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej czy dysponujących niskimi dochodami, które:

  • ukończyły 80 lat
  • lub są w wieku 70-79 lat, a ich niepełnosprawność jest widoczna i uniemożliwia korzystanie z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

SPRZĄTANIE NAGROBKÓW

czyli mycie nagrobków oraz czyszczenie terenu wokół nich. Usługa wykonywana jest na dwóch miejskich cmentarzach: Junikowie i Miłostowie.

Dla kogo?

Usługa skierowana jest przede wszystkim do osób samotnych, niepełnosprawnych, długotrwale i przewlekle chorujących, które ukończyły 80 lat, mieszkają i opłacają podatki w Poznaniu.

Zasady bezpieczeństwa i specjalne procedury stosowane w związku z epidemią koronawirusa:

Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnegoZwracany sprzęt podlega myciu i dezynfekcji z użyciem środka dezynfekcyjnego oraz dodatkowo – kilkudniowej kwarantannie, co oznacza, że nie jest wypożyczany od razu następnej osobie, tylko znajduje się w magazynie przez kilka dni. Osoba wypożyczająca sprzęt w magazynie stosuje środki ochrony osobistej (maski ochronne i rękawiczki) oraz środek do dezynfekcji rąk i powierzchni. Wypożyczanie sprzętu odbywa się na zewnątrz, poza magazynem, z ograniczeniem kontaktu bezpośredniego z osobą wypożyczającą.

Taksówka dla Seniora

Przed kursem Kierowca może zapytać pasażera, czy nie ma gorączki. W przypadku wątpliwości może zaproponować bezdotykowy pomiar temperatury. W taksówce pomiędzy kierowcą a pasażerem zamontowane zostały specjalne przegrody ochronne, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Kierowca jest zobowiązany do dezynfekcji klamek i innych najczęściej dotykanych elementów oraz możliwie jak najczęstszej dezynfekcji powierzchni oraz ozonowania wnętrza pojazdu. Dodatkowo, w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, otwiera pasażerowi drzwi auta zarówno przy wsiadaniu, jak i wysiadaniu z auta. Proponuje również dezynfekcję rąk każdemu pasażerowi. Pasażerowie powinni unikać dotykania przegrody ochronnej, klamek, oparć i innych elementów wewnątrz samochodu dłońmi, o ile to nie jest konieczne.