Poznań – Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego

We wtorek  30 lipca rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zwycięski, nowoczesny budynek wpasowany w otoczenie zaprojektowała warszawska pracownia WXCA.

Nowe muzeum ma powstać na blisko hektarowej działce zlokalizowanej w sąsiedztwie Pomnika Armii Poznań, kościoła św. Wojciecha i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan oraz tuż obok poddawanej rewitalizacji Starej Rzeźni. Dla jurorów ważne więc było, jakie połączenia między tymi miejscami a nowym muzeum zaproponują projektanci oraz to, w jaki sposób wpiszą budynek w otoczenie, pozostawiając oś widokową na stojący w pobliżu gotycki kościół. Szukano koncepcji, która w najlepszy możliwy sposób rozwiąże kwestie przestrzenne, łącząc aspekty estetyczne i funkcjonalne.

Koncepcja nowego budynku Muzeum Powstania Wielkopolskiego przedstawiona przez pracownię WXCA, pokonała prace rywali i zwyciężyła w konkursie, do którego zgłosiły się 53 firmy z Polski i zagranicy. WXCA to pracownia architektoniczna z Warszawy, która na koncie ma m.in. nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

W kwietniu uczestnicy złożyli opisy wizji, czyli wstępne pomysły na to, jak ma wyglądać nowe muzeum. Składane w konkursie projekty obejmowały nie tylko sam budynek, ale i propozycje zagospodarowania przylegającego terenu, na którym ma powstać park. Musiały też uwzględniać historyczne sąsiedztwo nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ocenił je sąd konkursowy – w jego skład weszli uznani architekci, a przewodniczył im dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach prof. WSPA, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Wśród jurorów byli też: Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków. Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowano 43 pracownie, z których Sąd Konkursowy ostatecznie wyłonił 6 finalistów i zaprosił ich do złożenia prac w drugim etapie. Jury jednogłośnie zdecydowało, że najlepszą koncepcję zaproponowała pracownia WXCA – oficjalne ogłoszenie wyników miało miejsce we wtorek, 30 lipca. Sąd przyznał też dwie równorzędne trzecie nagrody.

Podczas uroczystego wręczania Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta powiedział m.in.”- Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta i regionu. To część naszej tożsamości, dziedzictwo, o które musimy dbać.  Nie miało jednak szczęścia do tego, co dziś nazywamy PR-em. Podczas okupacji udział w powstaniu wiązał się z bardzo przykrymi konsekwencjami, po wojnie również niewiele się o nim mówiło. Dlatego dziś zależy nam na tym, by pokazać mieszkańcom Poznania, województwa i całej Polski znaczenie Powstania Wielkopolskiego, podkreślić jego rangę w historii naszego państwa. Tak ważna tematyka zasługuje na godną oprawę. Nowoczesny budynek muzeum będzie kolejnym – po nowej siedzibie Teatru Muzycznego – obiektem, który może stać się architektoniczną wizytówką naszego miasta.Na nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 czekają nie tylko Wielkopolanie – obiekt budzi ogromne zainteresowanie w całej Polsce. Będzie ważnym obiektem Poznania – placówką o znaczeniu ogólnopolskim, która spełnia współczesne wymagania muzealników i turystów. Zaoferuje zwiedzającym atrakcyjną ofertę historyczną i bogaty program edukacyjny, ma też skupiać środowiska kultywujące pamięć o powstaniu, badaczy i analityków jego historii…”

Nagrody i wyróżnienia wręczyli: Prezydent Miasta Jacek Jaśkowiak, z-ca prezydenta Jędrzej Solarski, prof. WSPA Bolesław Stelmach oraz Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarte w 2024 roku. Inwestycja może liczyć na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Roman Szymański