Poznań „Ławica” CHECK-IN i DRON/UP

dronW Poznaniu obecnie zamknięty jest Port Lotniczy „Ławica”. Powodem jest potężna modernizacja drogi startowej, polegająca między innymi na położeniu nowej nawierzchni, modernizacji odprowadzania wody deszczowej oraz instalacji nowego oświetlenia.

Port jednak żyje, chociaż w inny sposób. W weekendy września umożliwiono wszystkim chętnym zwiedzanie miejsc, do których pasażerowie zwykle nie mają dostępu, np. sortownię bagażu itp. Na specjalnie przygotowanej wystawie można było zapoznać się ze specjalistycznymi pojazdami wykorzystywanymi przy obsłudze samolotów, sprzętem gaśniczym, czy osprzętem wykorzystywanym przez służbę graniczną.
W dniach 26-27.09.2015 r. teren lotniska stał się areną wyjątkowych wydarzeń. W ramach Konwentu Operatorów i Pasjonatów Dronów, zorganizowano spotkanie osób w różny sposób związanych z UAV, czyli Bezzałogowymi Statkami Latającymi. W ramach DRON/UP, dla miłośników dronów przygotowano targi, dyskusje, wyścigi i wielkie show. Istotnym elementem DRON/UP było spotkanie specjalistów tworzących prawo i przepisy związane z dronami, naukowców, wynalazców, dystrybutorów sprzętu i hobbistów dronów. W spotkaniu wzięli również udział zawodnicy oraz wyczynowcy, dzięki którym powstają nowe dyscypliny sportowe związane z wyścigami i akrobacjami dronów. Ekspozycja zlokalizowana w hali odpraw lotniska była świetną okazją, by zapoznać się z najnowszymi modelami, planami dystrybutorów, nowych technologii i koncepcji konstruktorów bezzałogowych statków latających.

Drony stają się nieodłącznym elementem naszej codzienności, a potencjał tkwiący w tej młodej i bardzo dynamicznie rozwijającej się technologii jest ogromny. Szeroki wachlarz zastosowań, jak i bezpieczeństwo związane z wykorzystywaniem dronów do różnych celów, nie tylko hobbystycznych, ale przede wszystkim gospodarczych, ma w Polsce dużą przyszłość.

tekt + foto Roman Szymański