Poznań dla seniorów

porozumienie1 porozumienie2Miasto rozpoczyna realizacje pakietu „Poznań VIVA Senior”. To pierwsza w Polsce tak kompleksowa propozycja uładnień dla osób, które ukończyły 60 rok życia. Pakiet „Poznań VIVA Senior” to efekt pionierskich w skali kraju prac na polityką senioralną.

- Intensywnie koncentrujemy się na miejskiej polityce senioralnej – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – W Poznaniu mieszka ponad 143 tysiące osób, które przekroczyły 60 rok życia. Wspieranie seniorów, dostarczanie im adekwatnych usług, a także odpowiedna organizacja przestrzeni publicznej i integracja międzypokoleniowa są jednymi z najważniejszych priorytetów miasta. Chcemy działać nie tylko dla seniorów, ale przede wszystkim wspólnie z nimi. Ich potencjał i energia zbyt długo pozostawały niezauważane.

- Ten projekt, który ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców miasta – wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Miasto zapewni bezpłatne usługi transportowe dla seniorów, którzy mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Dzięki temu będą mogli dojechać taksówką do urzędu, lekarza specjalisty czy na groby bliskich. Dodatkowo chcemy zapewnić darmowy dowóz wypożyczanych książek tym seniorom, którzy lubią czytać, ale nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki.

Miasto zapewnia starszym poznaniakom również „Pudełko życia”, które ułatwia służbom medycznym dostęp do najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniora oraz doskonale sprawdzający się w praktyce program „ Złota rączka dla seniora”. Potrzeby poznańskich seniorów brane są pod uwagę przy realizacji miejskich inwestycji, projektów i zadań – likwidowane są bariery architektoniczne, w parkach i na osiedlach ustawiane są ławki, a tabor tramwajowy i autobusowy uzupełniany jest niskopodłogowymi pojazdami. Efektem powyższego jest przyłączenie miasta w 2016 r. do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia.

Prezydent Miasta Jacek Jaśkowiak zaprosił też inne polskie miasta do wspólnego tworzenia polityki senioralnej. Na propozycję współpracy odpowiedziały władze ponad 20 miast, w tym prezydenci Warszawy, Krakowa, Gdańska, Gdyni, Szczecina, Bydgoszczy, Torunia Lublina czy Łodzi. Efektem rozmów była deklaracja współpracy, która została uroczyście podpisana przez przedstawicieli 21 samorządów w Poznaniu w dniu 20 października br. podczas dwudniowej konferencji „ Miasta przyjazne starzeniu… ”

 

Roman Szymański