Posiedzenie MRS w Poznaniu

fotkaBudownictwo skierowane w stronę seniorów, to jeden z wielu tematów poruszanych na comiesięcznym posiedzeniu Miejskiej Rady Seniorów. Budownictwo dla seniora  jest wyjątkowo ważnym i istotnym zagadnieniem, bowiem w sposób kompleksowy powinno załatwić wiele problemów mieszkaniowych osób starszych. Wielu seniorów najmuje mieszkania, nie tylko o dużej powierzchni, ale całkowicie nieprzystosowane do ich potrzeb. Likwidacja barier architektonicznych, ułatwienia w poruszaniu się w obrębie mieszkania i poza nim, korzystanie z podstawowych udogodnień typu łazienka, kuchnia, czyli zwiększenia komfortu osoby starszej, to podstawowe założenia programu wdrażanego w Poznaniu. Idea w swoim założeniu jest wyjątkowo słuszna i pozwoli na dużo łatwiejsze i przyjazne dla seniora spędzanie czasu, a jednocześnie pozwoli na lepsze zagospodarowanie zasobami mieszkaniowymi w mieście. Obecny program przewiduje zbudowanie  w okresie najbliższych trzech lat: 1300 mieszkań, w tym 10 % specjalnie przystosowanych dla osób starszych, które zapewnić maja nie tylko odpowiednie warunki mieszkaniowe, ale także ewentualne wsparcie medyczne, czy nawet gastronomiczne. Co ważne, plany przewidują odpowiednie skalkulowanie kosztów najmu, korzystania z ogrzewania i ciepłej wody, na poziomie umożliwiającym wynajem przez osoby o nie najwyższych dochodach.

Wielu obecnych seniorów nie potrafi przystosować się do faktu przejścia na emeryturę. Zmiana sposobu życia, wrażenie odstawienia na „boczny tor” i postrzegania przemijania dotychczasowej aktywności, nie musi mieć jednak miejsca. I właśnie dla osób wyjątkowo aktywnych i kreatywnych, skierowany jest kolejny program, o którym szeroko mówiono na posiedzeniu MRS. Osoby starsze, wbrew niekiedy panującej opinii są bardziej ekspansywne i  innowacyjne, niż by się to mogło niektórym wydawać. Dodatkowo posiadają niebywały atut, jakim jest doświadczenie i chęć dalszego uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym. Dlatego wyjątkowo ważnym i istotnym zagadnieniem jest potrzeba dalszej przydatności i aktywności w okresie emerytalnym.

I właśnie dla takich osób, wyjątkowo kreatywnych i aktywnych, skierowany został program: „Seniorzy na studia”. Każdy senior posiadający wykształcenie wyższe lub średnie, ma możliwość realizacji swojej osoby w uczestniczeniu w zajęciach, umożliwiających uzyskanie tytułu magistra lub licencjata na wielu kierunkach oferowanych przez Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu, której Rektor prof. Michał Iwaszkiewicz na posiedzeniu MRS przedstawił program studiów i zaprosił do uczestniczenia w nauce. Studenci będą studiowali na kierunkach: dziennikarstwo obywatelskie, wzornictwo, architektura wnętrz i prawo, ze szczególnym uwzględnieniem problemów dotykających seniorów . Będą to pełnowymiarowe studia, po których absolwenci będą mogli legitymować się ukończeniem studiów wyższych. Program realizowany jest w porozumieniu z Miejską Radą Seniorów.
Kolejnym pozytywnym przykładem dużego zainteresowania problemami osób starszych jest przygotowanie fachowców do pracy z seniorami. Na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF ruszają od nowego roku akademickiego studia lcencjackie o profilu praktycznym ,,Animacja osób 50+”. Do wyboru są dwie specjalności: animator aktywności fizycznej seniorów oraz animator aktywności społeczno-kulturalnej seniorów.
Tematy związane z seniorami są wielowątkowe i ich realizacja pozwala patrzeć z dużą nutą optymizmu na wszelkie działania skierowane dla różnych grup seniorskich w Poznaniu, a wyjątkowy udział w ich tworzeniu ma Miejska Rada Seniorów.

Tekst i Foto: Roman Szymański

posiedzenie1posiedzenie3