Polowanie na przyszpitalną ławkę

IMG_20150614_205149Szpital Wojewódzki w Poznaniu to jeden ze szpitali cenionych przez pacjentów. Pracuje tu wielu wybitnych specjalistów, a poziom opieki medycznej, poza nielicznymi wyjątkami, sprawia, że pacjenci chcą się tu leczyć. Problem pojawia się wówczas, gdy w trakcie tego leczenia zapragną wyjść do przyszpitalnego parku.

Pacjenci urządzają prawdziwe polowania na ławki, a szczęśliwcy okupują je bardzo długo, wiedząc, że następna okazja nie powtórzy się tak łatwo. Zwłaszcza w słoneczne ciepłe popołudnia i weekendy.

Sytuacja taka potrwa do roku 2018, kiedy zakończy się budowa nowego obiektu przyszpitalnego. Wówczas park może dostać swoją szansę.

Jak można przeczytać na stronach Wikipedii, Szpital Wojewódzki w Poznaniu (dawniej: Wojewódzki Szpital Zespolony) działa od początku lat 60. XX wieku. Autorami koncepcji tego szpitala byli: Henryk Marcinkowski, Bohdan Celichowski, Jerzy Wciórko i Maria Waschko (Miastoprojekt Poznań). Miał to być samowystarczalny kompleks ze wspólnymi, skoncentrowanymi usługami (np. pralnia, kuchnia). Źródłami inspiracji dla architektów były m.in. Szpital Miejski we Frankfurcie nad Menem (Klinikum Frankfurt Höchst), szpital w Leverkusen, czy klinika położnicza w São Paulo. W fazie projektowej Henryk Marcinkowski konsultował się z wybitnymi lekarzami, m.in. Wiktorem Degą, Romanem Drewsem, Witoldem Michałkiewiczem, czy Józefem Chmielem, a także uczestniczył w zjazdach Polskiego Towarzystwa Szpitalnictwa.

Szpital zbudowany był w latach 1966-1972. Budynek powstał z prefabrykatów betonowych i ma 700 łóżek. Składa się z dwóch prostopadłościanów (3 i 8 kondygnacji) oraz rotundy, zwartych łącznikiem poprzecznym. Całość otoczona okazałym parkiem z alejami spacerowymi, budynkami towarzyszącymi oraz lądowiskiem dla helikopterów. Wjazd podkreśla modernistyczna żelbetowa brama z fosą. W 2010 szpital przeszedł znaczącą modernizację, w wyniku której oddano do użytku nowy blok operacyjny (osiem specjalizowanych sal operacyjnych i osiem łóżek na oddziale OIOM).

O planach budowy oraz o zaniedbanym parku przyszpitalnym czytaj tutaj: http://interwencjepoznanskie.pl/szpital-lutycka-park-musi-poczekac/

O historii szpitala więcej czytaj tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szpital_Wojew%C3%B3dzki_w_Poznaniu

(paw)

Park piękny, tylko zaniedbany, no i ławek brak…

IMG_20150614_161337