Po operacji zaćmy

GrzybowskiNa pytania odpowiada prof. nadzw. dr hab. med. A. Grzybowski, prezes Fundacji Rozwoju Okulistyki ,,Okulistyka 21”

Jak długo po operacji zaćmy trwa rekonwalescencja?

Standardowo, czyli po niepowikłanej operacji zaćmy widzenie poprawia się w ciągu kilku dni po operacji. Pierwsza kontrola okulistyczna wykonywana jest zwykle następnego dnia po operacji, kolejna po 7 dniach i ostatnia po miesiącu od operacji. W tym czasie, czyli ok. miesiąca od operacji, pacjent powinien stosować zapisane przez okulistę krople. Są to zazwyczaj trzy rodzaje kropli: antybiotyk, steryd oraz niesterydowy lek przeciwzapalny. Krople antybiotykowe powinno stosować się intensywnie oraz względnie krótko, tzn. np. 5 razy dziennie przez maksymalnie 5 do 7 dni. Celem stosowania kropli antybiotykowych jest zapobiegnięcie wystąpienia powikłania pooperacyjnego zaćmy, czyli endoftamitu (zapalenia wnętrza gałki ocznej). Co prawda skuteczność kropli antybiotykowych nie została nigdy udowodniona ww. zakresie, a w niektórych krajach takich jak Szwecja i Dania już się ich nie stosuje. Jednak w Polsce taki schemat leczenia jest jeszcze bardzo częsty. Krople sterydowe oraz niesterydowe leki przeciwzapalne stosuje się przez cały miesiąc po operacji w celu zmniejszenia odczynu zapalnego i przyspieszenia gojenia się oka. Leczenie preparatami sterydowymi wymaga stopniowego zmniejszania ich dawki przed zakończeniem terapii. I tak, np. w pierwszym tygodniu powinno stosować się 5 razy dziennie, w drugim tygodniu – 4 razy dziennie, w trzecim tygodniu – 3 razy dziennie, a w czwartym – 2 razy dziennie. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo po operacji pacjenta jest moment zagojenia się (zrośnięcia) rany pooperacyjnej. W zależności od zastosowanej techniki operacyjnej i wielkości stosowanego cięcia operacyjnego, pomiędzy 3,0 a 1,8 mm, okres gojenia wynosi zwykle od 1 do 2 tygodni. Im mniejsze cięcie operacyjne zaćmy, np. 1,8 – 2,0 mm, tym krótszy okres zrostu rany. Podsumowując, pełny okres rekonwalescencji trwa zwykle ok. miesiąca. Jest to okres, w którym pacjent musi stosować zalecone krople do oka jednak najważniejszy dla bezpieczeństwa pacjenta jest okres pierwszych 2 tygodni dopóki nie dojdzie do trwałego zamknięcia razy operacyjnej.

 Co mogę robić a czego nie po operacji zaćmy?

W okresie 1-2 tygodni po operacji, czyli do czasu zrośnięcia się razy pooperacyjnej zalecana jest szczególna ostrożność w zakresie dotykania oka, np. poprzez uciśnięcie oka nie doprowadzić do otwarcia się rany pooperacyjnej lub np. poprzez dotknięcie brudnym palcem powierzchni oka nie doprowadzić do przedostania się bakterii, a stąd poprzez nieszczelną ranę do wnętrza oka. Podobnie należy zachować ostrożność w zakresie płukania oka wodą, np. podczas kąpieli, kąpieli w basenach, w otwartych zbiornikach wodnych, etc.

Więcej informacji: www.okulistyka21.pl