Pierwsze w nowym roku posiedzenie Rady Seniorów

posiedzeniePierwsze w tym roku posiedzenie Miejskiej Rady Seniorów odbyło się 9 stycznia w siedzibie MOPR-u przy ul. Cześnikowskiej. Rok 2017 należy do wyjątkowych dla MRS, albowiem jest jubileuszowym w działalności Rady. W październiku minie 10 lat od powołania uchwałą Rady Miasta Poznania, pierwszego w kraju organu doradczego, opiniodawczego i inicjatywnego w strukturze władz miejskich w zakresie związanym z życiem seniorów.

Posiedzenie zdominował temat środowiskowej opieki społecznej nad seniorami i opieki geriatryczno-gerontologicznej w Poznaniu. Jak ważny to jest temat świadczą obecne statystyki i prognozy na przyszłość. Obecna populacja osób w wieku 60+ zamieszkających Poznań wynosi blisko 130 tys., a w 2030 r. szacunkowe wyliczenia podają, że co drugi-trzeci mieszkaniec miasta będzie należał do grupy seniorów. Problem starzejącego się społeczeństwa dotyka wszystkie państwa i tym samym będzie dotyczył wszystkich obszarów polityki Unii Europejskiej. Przewiduje się, że do 2025 r. ponad 20 proc. Europejczyków będzie miało 65 lat lub więcej, przy czym gwałtownie wzrośnie liczba osób powyżej 80 roku życia. Stąd tak ważne wyzwania i problemy, przed jakimi będzie musiał się zmierzyć Poznań. I właśnie o formach pracy, planach dla placówek zlokalizowanych w mieście, finansowaniu przedsięwzięć mówiono i dyskutowano na spotkaniu. Obecną sytuację w zakresie geriatrii i plany umożliwiające poprawę opieki geriatrycznej w Poznaniu przedstawiła dr Anna Jakrzewska – Sawińska.

W posiedzeniu, poza członkami MRS, między innymi wzięli udział: Dyr. MOPR Włodzimierz Kałek, który w swoim wystąpieniu przybliżył działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ze szczególnym zwróceniem uwagi na pomoc skierowaną w stronę seniorów, Joanna Olenderek – Z-ca dyr. Poznańskiego Centrum Świadczeń, Wicedyrektor WZiSS Dorota Potejko, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych Wojciech Bauer oraz radna UM Małgorzata Woźniak.

Tekst i Foto: Roman Szymański