Październik w Bibliotece Raczyńskich

Październik w Bibliotece Raczyńskich. W programie sporo wydarzeń, które będzie można podejrzeć w Internecie. W pierwszy wtorek miesiąca w ramach cyklu „Biblioteka dla seniora” dobędzie się spotkanie muzyczne „Jeremi mężczyzna piosenny”.  

biblioteka

 

 

 

 

 

6 października (wtorek), godz. 16.30

Biblioteka dla seniora: Jeremi mężczyzna piosenny 

Spotkanie online: BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH: PROFIL FACEBOOKOWYBIBLIOTEKA RCZYŃSKICH: YOUTUBE

To miał być typowy odczyt o twórczości Przybory, ale przerwała go temperamentna pani z publiczności, potem wmieszała się muza, która, jak twierdzi, pojawia się, gdy trzeba… To wszystko stało się pretekstem do przypomnienia największych przebojów Kabaretu Starszych Panów np. „Portugalczyk Osculati” i „O, Romeo” oraz zaprezentowania mniej znanych piosenek Przybory i Wasowskiego. Spektakl prezentowany zawiera obszerne fragmenty muzycznego spektaklu asz.teatru.

7 października (środa), godz. 11.00

Leśne impresje. Oprowadzanie po wystawie

Miejsce: Biblioteka Raczyńskich

Na wystawie z zobaczmy exlibrisy i grafiki o tematyce leśnej i łowieckiej. Podczas oprowadzania o motywach występujących w tych małych dziełach sztuki opowie właściciel kolekcji Ryszard Wagner. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl.

8 października (czwartek), godz. 18.00

Muzea Biblioteki Raczyńskich online. Portret nieznanej a niezwykłej kobiety: Dionizja Poniatowska

Spotkanie online: PRACOWNIA-MUZEUM J. I. KRASZEWSKIEGOBIBLIOTEKA RACZYŃSKICH: PROFIL FACEBOOKOWYBIBLIOTEKA RCZYŃSKICH: YOUTUBE

Dionizja Poniatowska żyła w latach 1816-1868, zajmowała się historią, publicystyką, prowadziła też działalność filantropijną. Była muzą poety Bohdana Zaleskiego, z którym prowadziła regularną korespondencję. Zachowały się także jej listy do Teofila Lenartowicza i Wincentego Pola. O niezwykłej, a wciąż mało znanej postaci polskiego romantyzmu opowie prof. Elżbieta Nowicka.

10 października (sobota), godz. 17.00

Noc Bibliotek

Miejsce: Biblioteka Raczyńskich

Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek brzmi: klimat na czytanie. Biblioteka Raczyńskich przez cały rok dba o świetny klimat na czytanie, a tym razem zaprasza na spotkania, których wspólnym mianownikiem jest ekologia. Zaczynamy od rozmowy o historii i idei Po-Dzielni (godz. 17.00), która działa w Poznaniu już od blisko dwóch lat. O godz. 18.00 o pisaniu i obserwacji ptaków opowie Jacek Karczewski, autor m.in. „Nocy sów”. Na finał – na pokaz mody inspirowany ekologią i wykorzystaniem surowców wtórnych, na którym swoje prace zaprezentują studenci i wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego.

13 października (wtorek), godz. 18.00

Dni kultury czeskiej

Miejsce: Biblioteka Raczyńskich

Podczas spotkania dr Urszula Kowalska-Nadolna zdradzi, czy Czechy są krajem jednorodnym. Czy między regionami występują jakieś różnice, a może nawet antagonizmy? Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz Muzejni maringotku, czyli pokaz historycznych marionetek, które przechowywane są w Muzeum Morawskim w Brnie.

Biblioteka zaprasza także na wystawę „Rok 1989. Aksamitna Rewolucja i to, co ją poprzedziło”, która powstała na podstawie zbiorów Stowarzyszenia Fotografów Czeskich. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Atanazego.

15 października (czwartek),  godz. 18.00

Na szerokim Podolu – ciekawie bywało na Kresach

Spotkanie online: PRACOWNIA-MUZEUM J. I. KRASZEWSKIEGOBIBLIOTEKA RACZYŃSKICH: PROFIL FACEBOOKOWYBIBLIOTEKA RCZYŃSKICH: YOUTUBE

Co łączy Delfinę Potocką z Ignacym Janem Paderewskim i Jarosławem Iwaszkiewiczem? Podole! O historii krainy na styku kultur i ludziach, którzy tam żyli i tworzyli opowie Katarzyna Węglicka, autorka wielu książek o tematyce kresowej.

16 października (piątek), godz. 16.00

Muzea Biblioteki Raczyńskich online. Popołudnie na Gajowej

Spotkanie online: MIESZKANIE-PRACOWNIA KAZIMIERY IŁŁAKOWICZÓWNYBIBLIOTEKA RACZYŃSKICH: PROFIL FACEBOOKOWYBIBLIOTEKA RCZYŃSKICH: YOUTUBE

Biblioteka zaprasza do wirtualnego spotkania w pokoju, w którym Kazimiera Iłłakowiczówna spędziła ponad 35 lat. Organizatorzy opowiedzą o przedmiotach, które miały dla niej znaczenie, ponieważ – jak sama twierdziła – „na nich, jak na wołowej skórze, zapisana jest […] historia”.

17 października (sobota), godz. 13.00

„W rytmie Sienkiewicza” – warsztaty dla rodzin z dziećmi

Spotkanie online: MUZEUM LITERACKIE HENRYKA SIENKIEWICZA

Jaka muzyka grała w duszy Henryka Sienkiewicza? Na jakich instrumentach grali bohaterowie jego utworów? Czy potrafił układać teksty piosenek? Organizatorzy spotkania spróbują odpowiedzieć na te wszystkie pytania, a następnie namówią na wykonanie instrumentów muzycznych, na których będzie można zagrać niepowtarzalny koncert.

20 października (wtorek), godz. 18.00

Mól w sieci. Spotkanie z Michałem Larkiem

Spotkanie online: BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH: PROFIL FACEBOOKOWYBIBLIOTEKA RCZYŃSKICH: YOUTUBE

Czy wiedza z zakresu historii i teorii literatury przydaje się w pisaniu kryminałów? Jak buduje się trzymające w napięciu opowieści? O różnicach w pisaniu podcastów, powieści i prac analitycznych Artur Bądkowski porozmawia z Michałem Larkiem, filologiem, krytykiem, pisarzem oraz twórcą cyklu podcastów „Zabójcze opowieści”.

22 października (czwartek), godz. 18.00

Muzea Biblioteki Raczyńskich online. Kraszewski instytucja Polski Niepodległej

Spotkanie online: PRACOWNIA-MUZEUM J. I. KRASZEWSKIEGOBIBLIOTEKA RCZYŃSKICH: YOUTUBE

Józef Ignacy Kraszewski był nie tylko jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, ale także osobą głęboko przejętą sprawami kraju i zaangażowaną w działalność społeczną i niepodległościową. O roli Kraszewskiego w historii Polski opowie prof. Wiesław Ratajczak.

28 października (środa), godz. 16.00

Muzea Biblioteki Raczyńskich online. Poznań we wspomnieniach poetki

Spotkanie online: MIESZKANIE-PRACOWNIA KAZIMIERY IŁŁAKOWICZÓWNYBIBLIOTEKA RCZYŃSKICH: YOUTUBE

Kiedy Kazimiera Iłłakowiczówna wyjeżdżała z Warszawy, nie przypuszczała, że zostanie w Poznaniu do końca swojego życia. Uczestnicy przyjrzą się jej biografii i twórczości, aby zrekonstruować przebieg procesu „oswajania się” ze stolicą Wielkopolski. Czy zakończył się sukcesem? Czy Iłła w Poznaniu poczuła się, jak w domu, czy jednak jak na wygnaniu?

Kontakt: 

Biblioteka Raczyńskich
pl. Wolności 19
tel. 61 885 89 62

Źródło: Biblioteka Raczyńskich

Zdjecie: pixabay