Opowiem Ci o mojej Warszawie

 

To niecodzienne spotkanie ze świadkami historii w Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie.

Jak żyło się przed wojną w latach 20. 30.? Jaki los spotkał warszawiaków w trakcie okupacji niemieckiej? Jak wyglądała Warszawa przedwojenna i jak przebiegała odbudowa miasta po wojnie? Na te i inne pytania odpowiedziały dwie bohaterki wystawy pt. „Opowiem Ci o mojej Warszawie”, które gościły 18 czerwca 2015 r. w Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta.
Krystyna Bukowska i Halina Ziółkowska-Fiala związane na co dzień ze Stowarzyszeniem „mali bracia Ubogich” odpowiedziały brały udział w wernisażu wystawy „Opowiem Ci o mojej Warszawie”. Seniorki opowiedziały uczniom niecodzienne historie swojego życia splecione ich wojennymi losami.
Pani Halina opowiedziała m.in. o tym, jak jej rodzicom udało się uratować żydowską rodzinę dzięki sprytowi mamy i znajomości języka niemieckiego, o potajemnym transportowaniu mieszkańców getta warszawskiego (zwłaszcza dzieci) do bezpiecznego schronienia. Poruszyła słuchaczy opowieścią  o tym jak w ostatnich dniach powstania rodzice zasłonili ją własnymi ciałami przed ostrzałem. Oboje wtedy zginęli, ona jedna ocalała.
Pani Krystyna zaciekawiła opowieścią  o tym jak, jako kilkunastoletnia dziewczyna pracowała w fabryce zbrojeniowej oddalonej ok. 10 km od Berlina (Berlin Wittenau).
Młodzież słuchała obu bohaterek z dużym zainteresowaniem, zadając przy tym wiele pytań.
W spotkaniu udział wziął dyrektor szkoły, Jörg Frobieter, a także Norbert Stüwe – nauczyciel historii oraz Maria Borzęcka – nauczycielka języka polskiego jako języka obcego oraz wolontariuszka Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”. Wśród gości znaleźli się też rodzice uczniów. Opiekę nad seniorkami sprawowała opiekunka wystawy i koordynatorka projektów w Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”, Monika Brzozowska.
Wspomnienia pani Haliny Ziółkowskiej-Fiali i pani Krystyny Bukowskiej zostały nagrane dzięki akcji pt. „Opowiem Ci o mojej Warszawie” zapoczątkowanej w 2008 przez „małych braci Ubogich”. Wystawa pod tą samą nazwą powstała w 2013 roku. Przedstawia współczesne i archiwalne fotografie nagranych osób.
Wspomnienia warszawiaków dostępne są w archiwach Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” oraz Archiwum Historii Mówionej przy Domu Spotkań z Historią – partnera akcji. Fragmentów wspomnień można wysłuchać, odwiedzając stronę internetową www.projekt.malibracia.org.pl.
WBS_wystawa01Akcję „Opowiem Ci o mojej Warszawie” współfinansuje niemiecka Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”.