Odnowienie doktoratu profesora Stanisława Sołtysińskiego

Uprzejmie informujemy, że Profesor Stanisław Sołtysiński zostanie w marcu br. uhonorowany przez naszą Uczelnię uroczystym odnowieniem doktoratu.

pProfesor Stanisław Sołtysiński ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa UAM w 1961 r. Doktorem nauk prawnych został w 1965 r., doktorem habilitowanym w 1970 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1979 r., tytuł profesora zwyczajnego w 1988 r. W latach 1981-1984 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UAM. W latach 1987-1990 kierował Katedrą Prawa Cywilnego.

Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli nauki prawa. Imponujący dorobek naukowy obejmuje dzieła z zakresu klasycznej cywilistyki, własności intelektualnej, prawa prywatnego międzynarodowego, prawa spółek handlowych, ochrony konkurencji, międzynarodowego prawa handlowego, arbitrażu handlowego i inwestycyjnego. Ponad 90 prac ukazało się w językach obcych. W krajowym dorobku piśmienniczym ostatnich lat szczególnym uznaniem cieszą się obszerne partie komentarzy do kodeksu spółek handlowych.

Poza UAM wykładał – jako visiting professor – w University of Pennsylvania Law School, College of Europe, J.W. Goethe Universität, Munich Intellectual Property Law Center. Z wykładami gościł na wielu uczelniach amerykańskich (m.in. Columbia, Georgetown, Berkeley, Harvard) oraz w innych ośrodkach, np. Akademii Prawa Międzynarodowego w Hadze, uniwersytetach w Cambridge, Budapeszcie, Luksemburgu, Mexico City, Seulu, Caracas. Wchodził w skład kuratorium i rady naukowej monachijskiego Instytutu Maxa Plancka. Zainicjował i rozwinął współpracę z haskim Instytutem Assera.

Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem zwyczajnymAcademia Scientiarum et Artium Europaea (Salzburg) i Academia Europaea (Londyn). Uczestniczy w elitarnych grupach badawczych ds. prawa spółek: European Model Company Law Group (EMCA) oraz European Company Law Experts (ECLE). Bierze udział w pracach powołanej przez Komisję Europejską grupy refleksyjnej na temat przyszłości europejskiego prawa spółek.

W latach 2003-2013 r. wchodził w skład Rady Zarządzającej UNIDROIT (International Institute for the Unification of Private Law). W latach dziewięćdziesiątych był członkiem Rady Doradczej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju ds. modelowego prawa rzeczowych zabezpieczeń wierzytelności. W latach osiemdziesiątych z mandatu UNIDO (United Nations Industrial Development Organization) doradzał państwom Ameryki Łacińskiej w sprawach transferu technologii. Od 1977 r. do 1981 r. uczestniczył w pracach UNCTAD (United Nations Conference on Trade and Development) i był sprawozdawcą na genewskich konferencjach dotyczących międzynarodowego kodeksu transferu technologii.

Niezmiernie bogaty jest udział Profesora w konferencjach międzynarodowych. Na wyróżnienie zasługuje fakt zorganizowania na macierzystej Uczelni dwóch polsko-amerykańskich konferencji z cyklu „Interface”, z udziałem przedstawicieli Kongresu USA i administracji federalnej, dotyczących problemów prawnych handlu Wschód-Zachód. Pierwsza z nich odbyła się w 1979 r., a wybór Polski jako miejsca obrad był jednym z wielu owoców zaangażowania Profesora w obronę prawną polskiego eksportu wózków golfowych („melexów”) w Stanach Zjednoczonych. Na międzynarodowy dorobek konferencyjny składają się liczne kongresy i sympozja w wielu państwach świata. Równie bogata jest aktywność konferencyjna w kraju, zarówno na płaszczyźnie akademickiej, jak i w szerokiej sferze publicznej.

Nader istotny jest wkład Profesora w tworzenie prawa, począwszy od ustawy o wynalazczości (1972) i jej gruntownej nowelizacji (1984) oraz ustaw o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (1990) i zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (1993). Wchodził w skład Komisji ds. Reformy Prawa Cywilnego (1987-1989) i Rady Legislacyjnej (1984-1987, 1989-1992). Przez kilka kadencji był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, w ramach której przewodniczył zespołowi tworzącemu założenia reformy prawa spółek, a następnie współtworzył kodeks spółek handlowych. Wśród innych ustaw, w których opracowaniu uczestniczył, znajdują się m.in. ustawy o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy, o swobodzie działalności gospodarczej, o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej.

W 2010 r. otrzymał doktorat honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2015 r. został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; wcześniej otrzymał Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski tego Orderu, a ponadto Srebrny Krzyż Zasługi. W 2005 r. został odznaczony przez Prezesa Rady Ministrów Odznaką Honorową „Za zasługi dla wynalazczości”, a w 2013 r. przez Ministra Spraw Zagranicznych – Odznaką „Bene merito” za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W 2011 r. otrzymał Krzyż ze Wstęgą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Posiada Odznakę Honorową Miasta Poznania, a także godność Lidera Pracy Organicznej i statuetkę Honorowego Hipolita, przyznane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Maria Czerwińska