Odbierz opaskę SOS – za darmo!

sos_25 (1)-1Numer kontaktowy do osoby bliskiej, przyjmowane leki, istniejące choroby – to wszystko znajdzie się na Poznańskiej Opasce Medycznej SOS. Nowa usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior zagwarantuje starszym poznaniakom szybszą i skuteczniejszą pomoc w razie nagłych wypadków.

Poznańska Opaska Medyczna SOS to rodzaj popularnej w krajach zachodniej Europy biżuterii medycznej. Niewielka silikonowa opaska zakładana jest na rękę. Są na niej umieszczone najważniejsze informacje dotyczące jej właściciela: poważne choroby, przyjmowane leki, numer telefonu do bliskiej osoby. Dzięki temu w razie nagłego wypadku ratownicy medyczni wiedzą, jak pomóc właścicielowi opaski.

– Poznaniacy już od lat korzystają z działającego na podobnej zasadzie Pudełka Życia – wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Opaska Medyczna SOS jest jego praktycznym rozszerzeniem. Z tą różnicą, że pudełko sprawdza się w domu, a opaska poza domem. Nie tylko ułatwia ratownikom prowadzenie akcji ratunkowej, ale – co równie ważne – sprawia, że seniorzy mogą czuć się bezpiecznie. Dzięki opasce mogą mieć pewność, że w razie wypadku dostaną szybką i skuteczną pomoc.

Nowa usługa ma charakter pilotażowy. Po opaskę może zgłosić się każdy mieszkaniec Poznania, który skończył 70 lat. By ją otrzymać, wystarczy wypełnić wniosek dostępny w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Wnioski dostępne będą od 15 sierpnia do 14 grudnia 2018 r. Po ok. 60 dniach od złożenia wniosku bezpłatną opaskę będzie można odebrać w CIS.

– To jedno z lepszych rozwiązań, które ułatwia pracę zespołów ratownictwa medycznego – mówi Marcin Zieliński, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. – Wielu ludzi w sytuacji stresowej nie jest w stanie przypomnieć sobie, jakie leki przyjmuje, na co ma uczulenie. Dzięki opasce ratownik będzie miał dostęp do najważniejszych informacji i będzie mógł szybko podjąć decyzję, co robić dalej.

Poznań Viva Senior – coraz więcej usług

Opaska jest kolejna usługą z pakietu Poznań Viva Senior. To zestaw propozycji, które ułatwiają życie starszym poznaniakom. W ramach pakietu działa m.in. Pudełko Życia – bezpłatne pudełko, które umieszcza się na półce na drzwiach lodówki. Zawiera ono ankietę dotyczącą poważnych chorób, przyjmowanych leków i ich dawkowania, substancji uczulających. Obok danych o przebytych operacjach i zabiegach jest tam informacja, komu przekazać klucz do domu, kogo zawiadomić w razie potrzeby lub kto ma się zaopiekować zwierzętami domowymi. W zestawie znajduje się także naklejka na zewnętrzne drzwi lodówki, informująca ratowników medycznych, że mogą tam szukać informacji. Do lipca 2018 skorzystało z niego ponad 16 tysięcy poznaniaków

W ramach pakietu działa też „Złota Rączka dla seniora” – projekt, dzięki któremu starsi mieszkańcy Poznania mogą skorzystać z darmowej pomocy fachowca, który wykona drobne naprawy w domu. Tylko w 2017 roku wykonano 846 takich usług w mieszkaniach 613 seniorów. W 2018 roku w budżecie Miasta zarezerwowano pieniądze na kolejne 1,5 tys. drobnych napraw.

Projekt „Taksówka dla seniora” pozwala starszym poznaniakom za darmo dojechać taksówką do lekarza specjalisty czy urzędu. Do połowy lipca 2018 r. wykonano ponad 3.9 tys. takich kursów. Z kolei w ramach usługi „Książka dla Seniora” osoby, które skończyły 60 lat, mogą wypożyczać książki, audiobooki i filmy z Biblioteki Raczyńskich z bezpłatnym dowozem. Do 23 lipca 2018 wypożyczono w ten sposób 228 książek.

W mieście działa też Poznańska Złota Karta, która upoważnia do korzystania z szerokiej oferty ulg i rabatów oferowanych przez prawie 90 partnerów. Zgłosiło się po nią już ponad 12,8 osób.

Jedną z najnowszych usług jest działająca od czerwca 2018 miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Mogą z niej korzystać mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 70. rok życia. Sprzęt jest wypożyczany na 3 miesiące. Z tego ułatwienia skorzystało już 22 poznaniaków. Nowością jest też  projekt „Mobilna pielęgnacja paznokci u stóp seniorów”. Usługa cieszy się dużym zainteresowaniem – choć ruszyła pod koniec czerwca 2018, zdążyło z niej skorzystać już 38 seniorów.

Kompleksowo dla seniorów

– Prezydent Poznania wyraził konkretne zobowiązania dotyczące pomocy seniorom i je zrealizował – mówi Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów. – Zaczęło się od idei Poznania jako miasta przyjaznego starzeniu, potem pojawił się pakiet Poznań Viva Senior. Ale w Poznaniu jest znacznie więcej inicjatyw dla dobra seniorów, realizowanych przez różne jednostki, instytucje i organizacje. Ściśle współdziałamy z prezydentem Jędrzejem Solarskim i trzeba przyznać, że w Poznaniu jest dobry klimat dla seniorów.

W mieście aktywnie działa Miejska Rada Seniorów, która inspiruje i organizuje wiele spotkań i szkoleń dla starszych poznaniaków. Wspiera działania edukacyjne i prowadzi własną stronę internetową.

ZKZL oferuje seniorom minigranty, które pozwalają zaadaptować mieszkania dla potrzeb osób starszych. Seniorzy mogą też korzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie i brać udział w licznych inicjatywach organizowanych i koordynowanych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Źródło: UMP

sos_25 (1)-1