Obywatelskie sprzątanie Cmentarza Prawosławnego w Kaliszu

Jedną z atrakcji turystycznych Kalisza stanowi Cmentarz Prawosławny, który założono w mieście w 1786 roku. Wśród najstarszych nagrobków wymienić należy grobowiec Zofii z Miśkiewiczów Katasanowej, żony dowódcy pułku kozackiego wojsk rosyjskich, zmarłej w 1827 r. oraz krzyż upamiętniający ostatniego z potomków Greków Jana Rayko Grabowskiego, zmarłego w 1900 r. Urokliwy cmentarz, ulokowany przy Rogatce, mimo że posiada zarządcę, popada w ruinę, staje się wysypiskiem śmieci. W minioną sobotę zabytkową nekropolię w ramach obywatelskiego sprzątania starówki oczyszczało kilkudziesięciu kaliszan.

Cmentarz Prawosławny, zlokalizowany po południowej stronie ul. Górnośląskiej, vis-a-vis cmentarzy rzymsko-katolickiego i ewangelickiego, założony został w 1786 r. przez greko-katolików. W pocz. XIX w. grzebano tu zarówno wyznawców obrządku greckiego, jak i prawosławnego. W 1830 r. wzniesiony został mur wokół cmentarza, a w 1844 r. postawiono główną bramę. Na własność gminy prawosławnej przeszedł cmentarz w 1880 r. Obecnie cmentarz należy do parafii prawosławnej w Kaliszu, nielicznej już wspólnoty, której trudno samodzielnie zadbać o miejsce pamięci.

O to by Cmentarz Prawosławny nie popadł w zapomnienie, postanowił zadbać Maciej Błachowicz, pracownik Zakładu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzykulturowej WP-A UAM, znany w Kaliszu z walki o wszelkie pamiątki minionych czasów. Korzystając z FB, zaprosił kaliszan do udziału w obywatelskim sprzątaniu cmentarza. Napisał: NIKT ZA NAS NIE POSPRZĄTA CMENTARZA. I kaliszanie odpowiedzieli na apel. Stawili się licznie. Pracy było co nie miara, ale z komentarzy na profilu przedsięwzięcia można wywnioskować, że dla uczestników sprzątania było ono przyjemnością. Naturalnie woleliby, by już nikt nie zaśmiecał cmentarza. Przed rozpoczęciem prac widok zasmucał. – Nekropolia ta jest jeszcze w relatywnie dobrym stanie – ocenia organizator akcji. – Da się ją uratować, tylko potrzebna jest stała opieka – dodaje. Tego już nie da się rozwiązać zrywem społeczników.

(mada)

Wykorzystano:

Fot. (mada)

p0 p4 p1 p2 p3