Nowy ośrodek rehabilitacji senioralnej w Poznaniu

Niedawno otwarty Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej to nowe  miejsce na mapie Wielkopolski, oferujące profesjonalną rehabilitację neurologiczną.  Neuroport znajduje się w wypoczynkowej okolicy Poznania, nad Jeziorem Kierskim.

neurowTo właśnie takie ośrodki jak Neuroport dają możliwość zadbania o potrzeby osób starszych. Koncentracja na poprawie możliwości ruchowych i ogólnego stanu zdrowia oraz działania terapeutyczne w zakresie procesów poznawczych i sprawności intelektualnej zwiększają dobrostan, zadowolenie i radość z życia seniorów. Jednym z elementów takiego oddziaływania jest również umożliwienie działań twórczych, rozwoju zainteresowań i pasji.  Takie właśnie podejście prezentuje zespół specjalistów Neuroportu, zapewniający wszechstronna troskę  w budynku bez barier architektonicznych. W ośrodku do dyspozycji są nowoczesne i przestronne 2 osobowe pokoje, w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych lub poruszających się na wózkach oraz windy. W każdym pokoju, jak i w całym ośrodku, działa klimatyzacja. Poszczególne strefy ośrodka są wyróżnione różnymi kolorami, co ułatwia orientację i poruszanie się po jego terenie.

Znaczenie rehabilitacji w chorobach neurologicznych
Najczęstsze choroby neurologiczne osób dorosłych, których skutkiem jest pojawienie się niepełnosprawności to: udar mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane.
We wszystkich tych chorobach, ale i w każdej innej, rzadziej występującej chorobie układu nerwowego jak: uraz czaszkowo-mózgowy, uszkodzenie rdzenia kręgowego, choroby nerwowo-mięśniowe, pacjenci potrzebują specjalistycznej opieki medycznej; farmakoterapii, szeroko pojętej rehabilitacji oraz wsparcia psychologicznego.
Szczególnie rehabilitacja jest procesem długotrwałym i żmudnym, wymagającym zaangażowania i wysiłku ze strony pacjenta przy stałym wsparciu osób bliskich. To właśnie w tym procesie pomagają specjaliści z Neuroporut. To lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni, neurologopeda, psycholog, terapeuta zajęciowy, dietetyk.
Neuroport to ośrodek  specjalizujący  się również w rehabilitacji osób dorosłych z chorobami  ortopedycznymi oraz pacjentów, u których występują wtórne objawy neurologiczne jako skutek choroby onkologicznej lub jej leczenia. Ośrodek organizuje turnusy rehabilitacyjne z pełną całodobową opieką. Dzięki wykwalifikowanej kadrze, nowoczesnemu wyposażeniu, funkcjonalnej i przemyślanej infrastrukturze umożliwia chorym na zaangażowanie się w proces usprawniania w maksymalnym stopniu, uwzględniając jednocześnie fizyczne i psychologiczne potrzeby każdego pacjenta.

Turnusy rehabilitacyjne
W trakcie turnusów rehabilitacyjnych każdy pacjent może korzystać z indywidulanej fizjoterapii skoncentrowanej na jego aktualnych potrzebach. Z fizjoterapeutą prowadzącym ustalane są cele krótko i długoterminowe, dzięki czemu sam proces usprawniania jest maksymalnie zoptymalizowany. Prowadzone są ćwiczenia z rehabilitacji neurologicznej lub ortopedycznej w zależności od potrzeby. Dodatkowo każdy program oprócz metod reedukacji nerwowo-mięśniowej zawiera zabiegi z fizykoterapii, klasycznej kinezyterapii, terapii lustrzanej i ćwiczeń wspierających na sprzęcie dedykowanym dla pacjentów neurologicznych jak rotory zmniejszające spastykę lub sztywność mięśniową.

Robotyka rehabilitacyjna
To, co wyróżnia ośrodek Neuroport  to wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego z zakresu tzw. robotyki rehabilitacyjnej oraz urządzeń z grupy Sensory-Based Therapy. Wsparcie klasycznej fizjoterapii tego typu sprzętem stwarza dodatkowe możliwości szczególnie osobom z chorobami neurologicznymi, u których na skutek choroby funkcja kończyn dolnych lub górnych została w znacznym stopniu ograniczona.
Jednym z takich urządzeń jest Lokomat Pro 6 – umożliwiający reedukację chodu nawet u tych osób, które z powodu choroby utraciły tę funkcję. Regularne treningi z wykorzystaniem tego urządzenia pozwalają zapobiegać wielu następstwom chorób neurologicznych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Terapia szczególnie polecana jest osobom z zaburzeniami chodu po udarze mózgu, urazie czaszkowo-mózgowym, w stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona, czy uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Innymi urządzeniami, wykorzystywanymi w ośrodku jest Armeo Spring i Bimeo przeznaczonych do rehabilitacji kończyn górnych oraz Manovo Spring i Rękawica Music Glove do rehabilitacji dłoni. W trakcie terapii pacjent ma możliwość obserwowania wykonywanego ruchu na monitorze w czasie rzeczywistym. Stały podgląd dostarcza precyzyjnych informacji o błędach, dzięki czemu można je na bieżąco korygować i wielokrotnie powtarzać ruch aż do osiągnięcia pożądanego wzorca.
Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport włącza się w lokalne inicjatywy służące seniorom dlatego jest partnerem miejskiego programu „Senioralni Poznań”. W ramach tego programu specjaliści Neuroportu prowadzą bezpłatne warsztaty dla opiekunów i osób niosących wsparcie seniorom. Ostatni warsztat poświęcony był opiece nad osobami po udarze mózgu
Umiejętność prawidłowego postępowania z pacjentem po udarze ma ogromne znaczenie z uwagi na fakt, że  aż 75 procent osób po udarze mózgu,  opuszczając szpitalny oddział, jest uzależnionych od opieki osób trzecich. Kluczową rolę odgrywa  więc kompleksowa rehabilitacja, która jest jedynym sposobem odzyskania maksymalnej sprawności chorego.
Warsztaty prowadził mgr Roman Kozłowski koordynator rehabilitacji w  Ośrodku Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport. Omówił zasady bezpieczeństwa podczas opieki nad chorym leżącym lub mającym problemy z samodzielnym poruszaniem się. Kluczowe znaczenie w takiej domowej opiece ma  przygotowanie miejsca pobytu chorego, zapewnienie odpowiedniego łóżka, sprzętów, które będą niezbędne dla zdrowia i komfortu pacjenta. Opieka nad osobą po udarze jest dużym wyzwaniem, warto w nią  zaangażować więcej osób, bowiem  dla jednej  jest to zbyt duży ciężar fizyczny i psychiczny.
Był to drugi z cyklu bezpłatnych warsztatów w cyklu programu „Senioralni Poznań”.
Kolejne będą poświęcone problemom logopedycznym osób po udarach mózgu oraz opiece nad osobami z chorobą Parkinsona.

neuro neuro1