NIEPOWAŻNI dla seniorów

Co to za akcja Niepoważni dla seniorów? Raz w miesiącu w Klubie Muzycznym B17 w Poznaniu Stowarzyszenie Marcelin przygotowuje atrakcyjną ofertę kulturalną dla seniorów, których jest w naszym mieście 144 tysięcy.

Nie tylko Miejska Rada Seniorów, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK mają przygotowane stałe pakiety dla osób 60 plus. Także nowe Stowarzyszenie Marcelin wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i organizuje kilkugodzinne mitingi kulturalne z muzyką, kabaretem, teatrem i tańcami.
W ostatnią niedzielę 7 kwietnia inicjatorka spotkań Trybuna Kultury Jagoda Podleśna zaprosiła do występu m.in. zespół NIEPOWAŻNI z Kórnika. Aby w szczególny sposób go zapowiedzieć ułożyła całkiem udany wierszyk:

Miała mama synów/ miała ich pięcioro/ na gitarach grali/ w grupie albo solo. Jeden na perkusji/ bo się chciał wyróżnić/razem nam zagrają/ melodie przeróżne. A że niepoważni/ to jest ich zaleta/ czy to jedna z wielu/ tak dobrze ich nie znam.

 

f-Stanisław Wróblewski (31)
Historia grupy rozpoczęła się w październiku 1967 roku. Kilku chłopaków z Kórnika postanowiło się sprawdzić w muzyce granej na żywo, dlatego po spotkaniu organizacyjnym raz wykonanych własnoręcznie gitarach rozpoczęli mozolne próby w piwnicy Janka Nowaka. Szło im to dość opornie, chociażby ze względu na fakt, iż nikt z nich nie znał nut. Grali ze słuchu i od serca, co im w duszy zagrało. Repertuar składał się z utworów jakie wcześniej nagrali i wylansowali m.in The Shadows, The Beatles, The Ventures oraz muzyki poważnej takich kompozytorów jak Bethoven, Brahms, Dworzak, Mozart, Ogiński, co wzbogaciło ich brzmienie. Zastanawiali się nad nazwą zespołu i doszli do wniosku, że skoro grają muzykę pop oraz klasyczną dobrym pomysłem będzie właśnie nazwa NIEPOWAŻNI. W tym samym czasie w Sztandarze Młodych Roman Waschko redagował rubrykę muzyczną pod nazwą Muzyka niepoważna, co było dodatkowym impulsem do tej nazwy i wzbogacenia repertuaru.
W latach sześćdziesiątych podobnych zespołów powstawało jak przysłowiowych grzybów po deszczu. Grupa istniała od jesieni 1967 roku do lata 1972 czyli przez pięć lat. Po latach muzycznego uśpienia zespół reaktywował swoją działalność i w październiku 2017 roku NIEPOWAŻNI zorganizowali swój benefisowy koncert z okazji 50 lecia zawiązania zespołu. Po różnych roszadach obecny skład przedstawia się następująco: Maciej Nowak – gitara solowa, Marek Krause – gitara, Jan Zięta – gitara, Franciszek Słomiński – gitara basowa, Rafał Szalapieta – perkusja.
Najbardziej oczekiwany przez publiczność – nie tylko senioralną – jest następujacy program: A hard days nigh, Yestarday, Michele, I could easily fall, Cheek to cheek, Donovan, Oczy czarne, Nie zadzieraj nosa, Nebo z moich stron. Jeśli kiedykolwiek i gdziekolwiek zobaczycie afisze zapraszające na koncert zespołu NIEPOWAŻNI nie zastawiajcie się przybywajcie, a uczta muzyczna was nie ominie.

Autor: Krzysztof Wodniczak

Zdjęcie: Stanisław Wróblewski