Nie odmładzajmy się na siłę

oklRozmowa z Krystyną Bałakier, autorką modowego bloga dla kobiet 50+

 Co panią skłoniło do założenia bloga dla kobiet 50+?

– Potrzeba przekazania jak największej liczbie dojrzałych kobiet, że w swoim wieku mogą dobrze wyglądać, jeśli tylko nad tym trochę popracują. Mam dobrze prosperującą firmę stylizacyjną. Na co dzień pomagam kobietom w zakupach i organizacji szaf i wiem jakie mają potrzeby. Blog pozwolił mi dotrzeć do wielu kobiet, które takiej pomocy potrzebowały. Wiele z nich również zainspirował do zmian.

O kobietach 50+ mówi się, że są ,,przezroczyste”, mężczyźni ich nie zauważają, bo widzą tylko młode, atrakcyjne, sexi. Czy pani zgodzi się z tym stwierdzeniem?

– Nie do końca zgadzam się z tym stwierdzeniem, bo jest wiele kobiet 50+, które dbają o siebie i wtedy nie są niewidzialne. Niestety także sporo kobiet w tym wieku zamienia się w szare myszki nosząc bezkształtne, szaro-bure ubrania. Wtedy trudno się dziwić, że mężczyźni patrzą na młode kobiety. Moim zdaniem, dobrze ubrana i zadbana dojrzała kobieta może wyglądać dużo lepiej i bardziej sexy niż jej młodsza, zaniedbana koleżanka.

Czy ma pani receptę na proste triki, dzięki którym dojrzała kobieta może wyglądać atrakcyjnie?

– Takich recept jest wiele. Zdradzam je czasem na blogu, a także moim klientkom.

Jak dobierać garderobę, żeby nie wyglądać śmiesznie, za staro lub niestosownie do wieku?

– Tu obowiązuje prosta zasada: warto mieć swój styl, zmieniać swoją garderobę wraz z wiekiem, ponieważ tzw. „dzidzią-piernik” możemy zostać w każdym, nie tylko dojrzałym wieku. Nie odmładzajmy się na siłę i nie starajmy się wyglądać zbyt sexy według stereotypów, bo niekoniecznie mini i duży dekolt jest jego oznaką.

A co w takim razie jest niestosownie jak ma się lat 50+?

– W wieku 50+ mało co jest niestosowne. Wszystko zależy od figury i stanu skóry. Jeśli mamy je dobre, praktycznie możemy nosić wszystko. Jeśli jednak nie, to starajmy się uwypuklić zalety naszej figury, schować jej mankamenty, a także nie odmładzajmy się na siłę.

  Jak dobrać odzież do figury?

– Można by na ten temat napisać książkę. Każda figura jest inna i tak naprawdę najlepiej dobierać garderobę indywidualnie. Na moim blogu przedstawiłam elementarz sylwetek zarówno kobiecych jak i męskich i tam można przeczytać wskazówki na ten temat.

Kto robi zdjęcia do pani blogu? Są bardzo ładnie zaaranżowane.

– Autorką zdjęć jest Luiza Różycka, która nie dość, że robi bardzo profesjonalne zdjęcia, to potrafi również świetnie dobrać tło do stylizacji, a także przy okazji pokazać piękno Wrocławia.

Czy dużo czasu zajmuje pani pisanie bloga? O jakich porach siada pani do komputera?

– Profesjonalne prowadzenie bloga zajmuje sporo czasu. Można powiedzieć bardzo ogólnie, że to praca na pełny etat. Trzeba w to wliczyć także odpowiedzi na komentarze i maile, których codziennie dostaję kilkadziesiąt, a także rozmowy biznesowe. Do komputera siadam o bardzo różnych porach. Czasem nawet o północy .

Co by pani powiedziała kobietom, które przechodzą kryzys wieku średniego. Nie widzą sensu w tym, by o siebie dbać, bo uważają, że już nie warto.

– Takim kobietom powiedziałabym, że szkoda, że tak myślą, bo mają przed sobą jeszcze kawał życia i warto je przeżyć w dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej.

Anna Dolska

Fot. Luiza Różycka