Narodowe Czytanie już 3 września

Koncert, warsztaty plecenia wianków, pokaz romantycznych rękopisów, pokaz mody z epoki, a przede wszystkim czytanie mickiewiczowskich wierszy. W tym roku Narodowemu Czytaniu w Bibliotece Raczyńskich będzie towarzyszyć Dzień romantyczny!

ballady

Narodowe Czytanie. „Ballady i romanse” – coś się zaczyna. Dzień romantyczny w Bibliotece Raczyńskich odbędzie się 3 września, od godz. 11.00 w Bibliotece Raczyńskich pl. Wolności 19 (historyczny gmach)

„Ballady i romanse” dzieło, którego wydanie rozpoczęło romantyzm, zabrzmi w interpretacji gości ze świata kultury, nauki i polityki, a spotkanie filomatów poprowadzi sam Adam Mickiewicz, w którego wcieli się Michał Kocurek z Teatru Nowego. Jak co roku bibliotekarze zapraszają także do włączenie się w powszechne czytania ulubionych ballad. Wszyscy, którzy odwiedzą Bibliotekę 3 września będą mogli również zagrać w stworzoną specjalnie na tę okazję  grę planszową z frazami z mickiewiczowskich wierszy, a także wziąć udział w innych romantycznych wydarzeniach.

Program:

11.00 sala 5, Czytanie „Ballad i romansów” przez zaproszonych gości ze świata poznańskiej kultury, kultury i polityki.

 Słuchaj dzieweczko

12.30 sala 5, koncert pieśni do słów Mickiewicza w wykonaniu muzyków Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Tańce, hulanka, swawola

13.00 schody w historycznym gmachu, pokaz mody historycznej oraz  opowieści o strojach i zwyczajach tamtych czasów poprowadzi Stowarzyszenie Teatralne Legion.

13.30 sala 5, Czytanie powszechne – zgłoszenia na adres zapisy@bracz.edu.pl z dopiskiem czytanie.

 Upleć wianek z mego kwiatku

13.30 taras Biblioteki Raczyńskich, Warsztaty plecenia wianków i gawęd ludowych dla dużych i małych poprowadzą Zielone pasjonatki.

14.00 sala 5, Pokaz romantycznych rękopisów z Biblioteki Raczyńskich m.in. Mickiewicza, Słowackiego i Norwida

 Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce

15.00 sala 5, Warsztaty filmowe dla młodzieży i studentów – warsztaty z animacji i kręcenia filmów komórką, czyli co potrafi wyobraźnia i telefon. Pierwsze spotkanie 3 września –zgłoszenia na adres zapisy@bracz.edu.pl z dopiskiem warsztaty. Spotkanie podsumowujące 6 września.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.