Muzyczne rendez vous

rendez-vous

W nowo odkrytym Jeżyckim Centrum Kultury I Sztuki przy ul. Jackowskiego 5/7 raz w miesiącu odbywać się będzie koncert wzorowany na znanej w latach sześćdziesiątych audycji radiowej Jana hr. Tyszkiewicz „Rendez vous o 6.10″, nadawanej w Radio Wolna Europa.

Kiedy w 1961 roku Jan Nowak Jeziorański dał znać Janowi hr. Tyszkiewiczowi, że zdobyto fundusze na otwarcie redakcji muzycznej, przeszedł na pierwszą linię radiowego frontu. Początek lat 60. to okres rozkwitu rock and roll’a. Ale w PRL-owskim radiu były źle widziane takie przeboje, więc przy odpowiednim starcie mieli redaktorzy z RWE niemałe pole do popisu. Może trochę francuska staroświecka nazwa Rendez-vous o 6.10 niezbyt pasowała, bo przecież cały trend rockandrollowy wywodził się z Anglii i Stanów Zjednoczonych, ale o dziwo natychmiast chwyciła.

– Życie jest niczym echo. Co wysyłasz wraca, co siejesz – zbierasz, co dajesz – dostajesz. To czym się zajmujesz i na czym się skupiasz, rozwija się w tobie – mówi Krzysztof Wodniczak, pomysłodawca i realizator tego nowego cyklu.

– Radio Luxemburg, Głos Ameryki czy Radio Wolna Europa – chyba nie ma osoby, która powiedziałaby, że nie ma wspomnień muzycznych. Odwołanie do czasów młodości i do tego, że „stare” wciąż jest dobre, że się powszechnie podoba. Dla naszego powojennego pokolenia słuchanie tej audycji było wyrocznia mody i muzyki, stylu bycia, rodzajem okna na świat. Odbyła się już premierowa audycja na żywo w bistro o muzycznej nazwie AKWARIUM przy ul. Jackowskiego 5/7 vis a vis Starostwa Powiatowego. Zagrali i zaśpiewali soliści i zespoły, którzy znakomicie się czują i sprawdzają w repertuarze nawiązującym do lat 60. Maciej Piotr, Przemo Śledz Sledziuha, Krzysztof Ciesielski, Sławomir Jaślar, Zbigniew Cieślak, Jan Zieliński, zespoły Black Night, Mill Street One zaprezentowały „po swojemu” utwory jakie wcześniej – cztery dekady temu – spopularyzowali: The Shadows, Cliff Richard, Jimi Hendrix, The Animals, The Beatles, The Doors, Procol Harum, Czesław Niemen, Piotr Szczepanik, Bossa Nova Combo.
Dowiedzieliśmy się, że wśród młodych słuchaczy Radia Wolna Europa i audycja ,,Randez vous o 6.10” cieszyły się niesłychaną popularnością.

Było to naprawdę wyjątkowe zjawisko społeczne. Dla młodych ludzi w ówczesnej Polsce, mimo zimnej wojny i żelaznej kurtyny, ta audycja stała się oknem na świat, pomostem do alternatywnych kultur młodzieżowych na Zachodzie. RWE umożliwiało im snucie własnych marzeń i oddawanie się wizjom pełnego kolorów świata tak bardzo różniącego się od szarej i przytłaczającej komunistycznej rzeczywistości. DAROW