Miejska Rada Seniorów – pracuje

Miejska Rada Seniorów w Poznaniu – pracuje. W okresie panującej pandemii i obostrzeń, zmuszona do zawieszenia pewnych działań, związanych choćby z cotygodniowymi dyżurami, spotkań z seniorami, nadal jest aktywna i w miarę ograniczonych możliwości, pracuje nadal.

Tym razem kolejne posiedzenie MRS odbyło się przy pomocy łączy internetowych. Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa i zagrożenia wynikające z jej rozwoju, Rada zajęła się tematem sytuacji seniorów w tych trudnych czasach. Przygotowano stanowisko MRS w sprawie sytuacji seniorów w czasie pandemii, oraz wnioski w sprawie działań władz państwowych i samorządowych oraz niektórych instytucji. Poniżej przedstawiamy stanowisko MRS oraz wnioski i propozycje, mające na celu poprawę życia seniorów w tym trudnym okresie:

Stanowisko MRS:

Nasza cywilizacja przyjęła ambitny cel zapewnienia długiego i godnego życia człowieka. Nadzwyczajny stan pandemii jest jednym z najtrudniejszych sprawdzianów dla tej strategii.

Zwracamy się do Seniorek i Seniorów o szczególną dbałość w przestrzeganiu rygorów stanu epidemii, a do wszystkich sprzyjających starszemu pokoleniu o wytrwałość w swoich działaniach.

Dziękując za decyzje zmniejszające ryzyko zachorowań seniorek i seniorów oraz działania Prezydenta Miasta, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i wielu mieszkańców Poznania podejmującym rozliczne inicjatywy ułatwiające życie osobom starszym przedstawiamy postulaty, których realizacja może sprzyjać zwiększeniu bezpieczeństwa zdrowotnego seniorów.

 Wnioski MRS:

- Niepokojąc się zmniejszonym dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej i ograniczeniem możliwości leczenia pacjentów dotkniętych innymi chorobami zwracamy się do Narodowego Funduszu Zdrowia i organów założycielskich szpitali i poradni o podjęcie odpowiednich działań. Martwimy się, że seniorzy cierpiący na inne niż zarażenie koronawirusem choroby mogą przez zaniechanie leczenia nie doczekać końca pandemii.

- Wobec nasilenia liczby zachorowań zwracamy się do władz o rozwiązanie problemu telefonicznego kontaktu z Sanepidem. Wnosimy o podanie dodatkowych numerów, albo zwiększenie liczby osób odbierających telefony na podany numer, dobrze by było by informacja o nim znalazła się (podobnie jak informacja o numerach ratunkowych, a od niedawna o numerze miejskim dla seniorów w sprawie pomocy w zakupach) na tablicy informacyjnej w każdym budynku wielorodzinnym. Najlepiej natomiast byłoby, gdyby powszechnie znany numer 112 był także kontaktem z sanepidem, albo poprzez skierowane do centrali osoby z sanepidu, albo poprzez szybkie przełączanie do właściwej instytucji.

- Konieczność pozostawania w domu z ograniczeniem aktywności fizycznej oraz zaniechanie pracy większości zakładów rehabilitacyjnych stają się dla wielu ludzi starszych niebezpieczne. Zwracamy się do Poznańskiego Ośrodka TVP, Wielkopolskiej Telewizji Kablowej i stacji radiowych o wprowadzenie w stałych terminach krótkich audycji gimnastyki i rehabilitacji dla seniorów chociażby poprzez wykorzystanie propozycji widniejących już w przekazie internetowym.

mrs

Roman Szymański