Maj w Bibliotece Raczyńskich – 189 urodziny!

Biblioteka Raczyńskich 4 i 5 maja obchodzi swoje urodziny. Tym razem są to 189!

literature-3324039__340

4 maja

godz. 12.00 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

„Tajemnice Biblioteki Raczyńskich”. Spotkanie z Elizą Piotrowską (organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania) 

Jakie tajemnice kryje Biblioteka Raczyńskich?  Dlaczego warto czytać książki i co trzeba umieć, żeby je pisać? Opowie o tym Eliza Piotrowska, autorka wielu popularnych książek, w tym „Tajemnic Biblioteki Raczyńskich”. Spotkanie będzie także okazją do zwiedzenia biblioteki i przejścia śladami bohaterów książki.

godz. 17.00 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

„Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Spotkanie z Bogusiem Janiszewskim (Organizator: Wydawnictwo Publicat)

Po zbadaniu tajemnic ekonomii i polityki, Boguś Janiszewski postanowił  tym razem wyjaśnić jak działa mózg.   W swojej najnowszej książce opisuje organ, który cały czas pozostaje najbardziej tajemniczym narządem ludzkiego ciała. Czy myślenie ma granice, czym jest sztuczna inteligencja oraz czy myślenie dzieci i dorosłych czymś się różni… na te oraz na wiele innych pytań postawionych przez myślące dzieciaki i rodziców odpowie autor w Bibliotece Raczyńskich.

5 maja

godz. 12.00 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

Majówka z Linneą.  Warsztaty literacko-przyrodnicze (organizator Wydawnictwo Zakamarki)

Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat, chcące zostać odkrywcami natury, na twórczą i poznawczą lekcję botaniki. Dowiedzą się  one m.in. dlaczego nasiona mają różny kształt i swój kolor lub co wspólnego ma młotek z kwiatami..

Spotkanie inspirowane książką Christiny Björk i Leny Anderson  „Rok z Linneą”. Zgłoszenia: zapisy@bracz.edu.pl

godz. 17.00 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

„Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”. Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem (współorganizator Wydawnictwo Czarne)

Najsłynniejszy proces poszlakowy II RP. Uznani biegli, najlepsi prawnicy i ona, Rita Gorgonowa.  Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike 2017 za książkę „Żeby nie było śladów”, wraca w swoim najnowszym reportażu do sprawy, którą żyła cała przedwojenna Polska i szuka nowych śladów i postaci związanych z niewyjaśnioną do dziś zbrodnią.  Z reportażystą porozmawia dr Michał Larek.

godz. 19.00 Biblioteka Raczyńskich, hol

Potańcówka literacka

Przez prawie 200 lat historii Biblioteki Raczyńskich przejdziemy tanecznym krokiem. Towarzyszyć nam będą też najważniejsze teksty poetyckie ostatnich dwóch wieków. Naukę najpopularniejszych tańców XIX i XX wieku poprowadzi choreograf, trener i tancerz Adam Padła.