Laura Łącz o wartości płynącej z pracy z Seniorami

Metryka nie jest wyznacznikiem poziomu aktywności ani w życiu w zawodowym, ani prywatnym, co pokazują rozmowy na portalu Flexi.pl w cyklu #DoPowiedzenia.

Laura Łącz

Spotkanie z Laurą Łącz, nominowaną w Plebiscycie 21 Osób Flexi na XXI wiek, prowadzone przez Katarzynę Łakińską, twórczynię portalu pracy i aktywności dla osób 50+, podejmuje temat pracy zawodowej, realizowanej na wielu polach: aktorskim, reżyserskim, pisarskim czy skupionym na prowadzeniu agencji artystycznej. To wywiad o inspiracjach, spojrzeniu na teatr i jego historię, a także o ludziach, również tych w wieku senioralnym. Rozmowa zwraca też uwagę, że praca z Seniorami np. przy realizacji projektów teatralnych, wnosi niezwykłą wartość. „Wspaniała publiczność”, którą można spotkać na spotkaniach w klubach Seniora oraz Uniwersytetach Trzeciego Wieku, ceni występy aktorki, a to daje obopólną satysfakcję.

Laura Łącz, zapytana przez Flexi.pl o podejście do wieku, podkreśla:

„Przeczytałam niedawno wypowiedź słynnego geriatry, ordynatora szpitala chyba w Krakowie, który wypowiedział to, co jest praktycznie oczywiste… Tj., „że spotkał starych 30-latków i młodych 80-latków”. I to jest kwestia psychiki. Całe życie przeżywamy w głowie…”

Dlaczego więc o metryce można czasem zapomnieć? Bo nie od niej zależy aktywność i realizacja pasji czy zawodowych projektów. I jak stwierdza rozmówczyni Katarzyny Łakińskiej, Laura Łącz:

 „Sądzę, że jeżeli ktoś sam z siebie i z natury jest aktywny, lubi pracę zawodową, to to się nie zmienia wcale z wiekiem. Przynajmniej tak odczuwam. To jest absolutnie to samo. W moim przypadku ma miejsce przez całe życie identycznie”.

 

Jednak istotne jest popularyzowanie wiedzy na temat wieku, pokazywanie wartościowych inicjatyw, niezależnie od opcji politycznych. I wskazywanie, że ludzie dojrzali chłoną wiedzę, są na bieżącą z technologią i świat telefonów, i Internetu jest im również dedykowany. Laura Łącz w tym kontekście zwraca uwagę:

(…) to są ludzie, którzy jednak korzystają w tej chwili z laptopów. Niektórzy chodzą na specjalne kursy dla Seniorów, oczywiście z obsługi telefonów, maili, SMS-ów…”

 Wywiad, pokazując wartość płynącą z wykonywanej pracy, zwraca też uwagę na różnorodność wielopokoleniową w zespołach pracowników, dzięki której ten zyskuje na jakości, efektywności. Warto bowiem cenić zdobyte doświadczenie ludzi z dojrzałych pokoleń, którym mogą służyć swoim współpracownikom.