Kronika na jubileusz

hanka

– To jest pierwsze takie opracowanie, które przestawia to, co wydarzyło się w Poznaniu i województwie wielkopolskim w 1989 i 1990 roku . Wolność przyszła niepostrzeżenie między 4 czerwca 1989 r. a grudniem 1990 r. – mówił prof. Lech Trzeciakowski oraz inni uczestnicy spotkania promującego okolicznościowe wydanie ,,Kroniki Miasta Poznania”, która ukazała się pod tytułem ,,Wielka zmiana 1989-1991”.
W Sali Kominkowej CK ,,Zamek” zorganizowano dyskusję panelową z autorami kwartalnika poświeconego pierwszym wolnym wyborom w Polsce. Po stronie autorów udział w niej wzięli: Krzysztof Podemski, Nina Nowakowska, Paulina Suszka oraz Piotr Frydryszek.
W dyskusji wzięli udział m.in. Hanna Suchocka, Maciej Musiał, Marcin Libicki, Marek Zieliński oraz Jan Kołodziejski, którego zdjęcia sprzed 25 lat były ilustracją spotkania.
To specjalne wydanie Kroniki podzielone zostało na 3 części. Pierwszy zawiera artykuły podsumowujące proces zmian na poznańskiej scenie politycznej, gospodarce i mediach. Część druga to rozmowy przeprowadzone z uczestnikami zmian demokratycznych, które zaszły w Poznaniu 25 lat temu. Ostatnia, trzecia część to przedruki artykułów z powstałej wówczas lokalnej pracy związanej z Komitetem Obywatelskim jak tygodnik ,,Obserwator” po wyjściu z podziemia czy nowy dziennik ,,Dzisiaj”.
W Kronice wspomniany jest także dodatek do Głosu Wielkopolskiego ,,Solidarność – Poznań”, którego kontynuatorem jest biuletyn ,,Solidarność – Wielkopolska”.
O przebiegu kampanii prezydenckiej i prowadzeniu jej łamach ,,S-P” na stronach Kroniki wspomina jej ówczesna redaktor naczelna Renia Dabertowa.
Podczas dyskusji wiele mówiono o tym, że zbyt mało wagi przywiązuje się do dokumentowania tego jak bardzo ważnego dla nas okresu. Nieco żartobliwie zaproponowano, by powołać komitet obywatelski skupiający historyków i badaczy, którzy zajmą się gromadzenie materiałów i dokumentów dotyczących kampanii wyborczych oraz wyborów w 1989 i 1990 r.

Źródło: ,,Solidarność Wielkopolska”