Kraków – rozpoczynają się warsztaty dla opiekunów osób starszych

Czy wiesz jak opiekować się seniorem poprawiając jakość jego życia każdego dnia? Zapraszamy na otwarte warsztaty w Krakowie! Już 4 września powraca cykl otwartych warsztatów dla opiekunów osób starszych. Spotkania są całkowicie bezpłatne i będą odbywały się w każdą środę miesiąca w DPS im. Helclów.

Obecnie niemal 80% wszystkich opiekunów rodzinnych stanowią osoby z najbliższego otoczenia seniora. często brakuje im jednak wsparcia instytucjonalnego oraz konkretnych informacji, które mogą pomóc w opiece nad starszą osobą.

„Razem z DPS Helclów współtworzymy darmowe warsztaty, na które może zapisać się każdy. Naszą misją jest przekazywanie specjalistycznej wiedzy na temat opieki nad osobami starszymi w przystępnej formie, aby pomóc odnaleźć się w trudnej sytuacji zarówno opiekunom, jak i podopiecznym” - mówi Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów.

  • W ramach kontynuacji projektu realizowana będzie seria warsztatów, prowadzona przez specjalistów różnych dziedzin, związanych z codzienną pomocą osobom starszym. Wśród prelegentów znajdą się m.in. pracownicy medyczni, rehabilitant, psycholog czy prawnik. We wrześniu odbędą się cztery spotkania, trwające ok. trzy godziny oraz warsztat w ramach tzw. grupy wsparcia zaplanowany na ostatni czwartek miesiąca tj. 26 września. Projekt kontynuowany będzie także w kolejnych miesiącach. Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę dowiedzieć się więcej na temat m.in.:
  • - codziennej pielęgnacji osób starszych
  • - rehabilitacji i aktywizacji ruchowej podopiecznych
  • - reagowania na pojawiające się symptomy chorobowe
  • - pomocy prawnej dla opiekunów osób starszych
  • - dbania o własne zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Projekt „Poradnia opiekunów rodzinnych przy DPS Helclów w Krakowie” jest w pełni finansowany ze środków dzielnicowego budżetu obywatelskiego. Kierowany jest do mieszkańców I dzielnicy Krakowa (Starego Miasta) – jednak nie tylko do opiekunów tam zamieszkałych, ale również tych, zajmujących się zameldowanymi tam osobami starszymi.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 września o godzinie 16:00 w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie (ul. Helclów 2).

Zapisu na warsztat dokonać można telefonicznie pod numerem telefonu 12 634 42 55 wew. 195 lub bezpośrednio, poprzez wizytę w DPS Helców bądź Akademii Opiekunów.

Dokładne harmonogramy spotkań publikowane będą na stronach internetowych organizacji oraz Facebook’owym profilu Akademii Opiekunów, dlatego zachęcamy do śledzenia aktualności oraz zapisów na wybrane warsztaty.

Więcej o działaniach Akademii na stronie: www.akademiaopiekunow.pl

Facebook: www.facebook.com/AkademiaOpiekunow/

oraz na stronie DPS u Helclów: https://www.dpshelclow.pl/