Już w piątek i sobotę – Targi VIVA SENIORZY! – mają już 10 lat

Przez dekadę Międzynarodowe Targi Poznańskie, wspólnie z partnerami – Centrum Inicjatyw Senioralnych i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, zbudowały największe w Polsce targi produktów i usług dla seniorów. Co roku seniorzy z Poznania, Wielkopolski i województw ościennych mają możliwość uczestnictwa w targach i towarzyszącym im atrakcyjnym programie wydarzeń edukacyjnych, ogólnorozwojowych, sportowych i kulturalnych. Patronat medialny nad targami sprawuje magazyn „My60+”.

VIVA Seniorzy_logo

Jubileuszowa edycja targów VIVA SENIORZY! odbędzie się w 25 i 26 października w godz. 10.00-17.00 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie nr 3, przystosowanym do potrzeb osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej.

Targi podzielone zostaną na cztery bloki tematyczne:

  • aktywność – czyli blok, w którym prezentowane będą zagadnienia związane z turystyką, klubami seniora, a także urodą i stylem,
  • zdrowie – prezentacja produktów i usług dostosowanych do potrzeb seniora,
  • wiedza – część poświęcona edukacji i rozwojowi,
  • pojawi się także blok dedykowany otoczeniu, który podejmie tematykę infrastruktury, bezpiecznego domu czy spraw związanych z pomocą w życiu codziennym.

Chcemy poruszyć wszystkie ważne dla seniorów kwestie, odpowiedzieć na ich pytania i pomóc znaleźć rozwiązanie problemów, ale też zainspirować do aktywnego i twórczego spędzania czasu oraz dostarczyć rozrywki i przestrzeni do wspólnych spotkań. Seniorzy to grupa niesamowicie otwarta na nowe doświadczenia, znamy się już trochę i wiemy, czym ich zaciekawić i zaskoczyć – mówi Radosław Kulupa, dyrektor targów VIVA SENIORZY!.

Każdego roku na targach pojawiają się wystawcy komercyjni, ale też wystawcy społeczni, czyli organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów, uniwersytety, instytucje publiczne i miejskie. Pokazujemy w ten sposób, że oferta dla seniora jest bogata i różnorodna – dodaje Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Targi to również bardzo ciekawa propozycja artystyczna.

25 października odbędzie się koncert obdarzonej niezwykłą siłą wyrazu i czarującą osobowością – Grażyny Brodzińskiej. Wypełnią go dźwięki największych przebojów muzyki klasycznej i musicalowej, utwory ze światowego repertuaru oraz polskie piosenki lat 20-tych i 30-tych.

Z kolei 26 października na targowej scenie pojawi się wielka dama polskiej piosenki – Halina Frąckowiak.

Pierwszego dnia targów Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaprosi do udziału w konferencji „Polska dostępna dla seniorów”, podczas której poruszane będą tematy m.in. takie jak dostępność architektoniczna, nowoczesne technologie jako element wsparcia w opiece nad seniorami czy zwiększenie udziału osób 60+ w rozwoju cyfrowej gospodarki.

Tego dnia rozstrzygnięte zostaną też dwa konkursy. Poznamy laureatów Konkursu VIVA Wielkopolski Senior!, który wyróżnia wyjątkowych seniorów, firmy, instytucje oraz inicjatywy.

Laur Seniora powędruje z kolei do tegorocznych wystawców – w ramach konkursu wyłonionych zostanie trzech zwycięzców w kategorii: produkt, usługa i organizacja.

Drugi dzień targów rysuje się pod znakiem rywalizacji – rozegrany zostanie Turniej o tytuł Mistrza Wielkopolski w Szachach.

Podobnie jak w ubiegłym roku podczas tragów nie zabraknie roślinnych inspiracji. Uczestnicy specjalnych warsztatów organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu będą mieli możliwość przygotowania sadzonek z liści różnych roślin, samodzielnego wykonania domków dla owadów i roślinnych lampionów. Poznają też różne gatunki roślin zielarskich i spróbują oryginalnej kawy z Brazylii.

Firma Herbapol zaprosi do specjalnej Strefy Zdrowia, a w strefie sportowo-tanecznej seniorzy będą mogli uczestniczyć w zajęciach gimnastycznych, obejrzeć niezwykły pokaz zumby oraz pokaz tańca w wykonaniu tancerzy Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprezentuje na swoim stosiku zwycięski projekt nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które zostanie wybudowane przy Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu.

W programie tragów tradycyjnie znalazł się przegląd artystycznej działalności wielkopolskich seniorów. Od kilku lat targi wspiera także Caritas Polska, która w tym roku zorganizuje m.in. lekcje języków obcych.

Targi VIVA SENIORZY! są po raz kolejny integralną częścią jesiennego cyklu wydarzeń dla seniorów „Senioralni. Poznań”, przygotowanego przez Centrum Inicjatyw Senioralnych, który potrwa w tym roku do 10 listopada. W ramach cyklu odbędzie się jeszcze sporo wydarzeń – m.in. Debata Pokoleń, wykłady, warsztaty, koncerty, drzwi otwarte, spacery tematyczne, wycieczki. Seniorzy znajdą też wiele propozycji w zakresie poradnictwa oraz okazji do aktywnego spędzenia czasu. Mogą korzystać również z bezpłatnych badań.

Szczegółowy program targów dostępny jest na stronie: www.vivaseniorzy.pl.

Bilety na Targi VIVA SENIORZY! dostępne są na stronie: www.vivaseniorzy.pl (do 24 października): bilet jednodniowy – 12 zł, bilet wielokrotny – 17 zł. Bilety w kasach (25 i 26 października): bilet jednodniowy – 13 zł, bilet dwudniowy – 20 zł, bilet jednodniowy z wjazdem – 25 zł, bilet dwudniowy z wjazdem – 35 zł. Bilety dostępne również stacjonarnie w sklepach sieci Empik.

Targi VIVA SENIORZY! są realizowane we współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznań oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Współorganizatorami imprezy są Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania.

viva plakat